Trieda s uplatňovaním prvkov tvorivej dramatiky
Triedne učiteľky: Mgr. Mária KVIETKOVÁ - Bc. Janka URBANOVÁ
Začiatky tvorivej dramatiky sa datujú od roku 1924, kedy Winifred Wardová (Severozápadná univerzita v Evastone, štát Illinois) vytvorila jej koncepciu. Dieťa sa tu stáva subjektom výchovy a vzdelávania. Má dostať príležitosť na sebapoznanie a sebapochopenie, na pochopenie vlastného miesta a poslania v živote a to spontánnou, pre neho zaujímavou cestou, cestou vlastného zážitku. Mnohé myšlienky, z ktorých tvorivá dramatika vychádza, sa objavujú u J. A. Komenského v princípe známom ako „škola hrou“.
Napriek tomu, že tvorivá dramatika využíva niektoré divadelné techniky a postupy, nejde o výchovu hercov a prípravu divadelných predstavení. Pre tvorivú dramatiku je dôležitý tvorivý proces a zážitok. Je to dynamický proces, prostredníctvom ktorého je skupina vedená k preskúmaniu, rozvíjaniu a vyjadrovaniu predstáv, ideí, pojmov a pocitov prostredníctvom dramatického konania.
Podstatou je aktívne učenie sa zážitkom a skúsenosťami, spojenie osobnostného a sociálneho rozvoja, rozvíjanie intuície a tvorivosti v protiklade k prevažujúcemu racionálnemu učeniu, spontánnosť a individuálny prínos jedinca, príprava na ľudský život v jeho komplexnosti.
Ciele a hodnoty tvorivej dramatiky sú:
- Sociálny rozvoj osobnosti – dieťa má možnosť vžiť sa do myslenia a cítenia ľudí v rôznych situáciách, vnímať druhých, pochopiť ich stanoviská, správanie, pocity. Prostredníctvom sociálneho rozvoja sa u detí rozvíja tolerancia, schopnosť spolupracovať v skupine a akceptácia druhých.
- Rozvoj komunikačných schopností – dieťa sa učí formulovať a vyjadrovať svoje myšlienky a postoje tak, aby boli zrozumiteľné pre ostatných. A tiež prijímať myšlienky a postoje iných, rozumieť ich významu, cvičiť si schopnosť počúvať.
- Rozvoj obrazotvornosti a tvorivosti – dieťa získa „mentálnu pohyblivosť“, čiže schopnosť pristúpiť na iné, ako vžité, fixované mechanizmy správania. Obrazotvornosť a fantázia sú základom empatie a tolerancie – hodnotových medziľudských vzťahov.
- Rozvoj kritického myslenia – dieťa sa učí riešiť problémy v navodených hrách a situáciách, čo si vyžaduje schopnosť klásť otázky, zvažovať rôzne varianty, overiť, triediť informácie, čiže rozvíjanie kritického myslenia.
- Emocionálny rozvoj – dieťa získava skúsenosti konaním v rôznych situáciách, objavuje nové emócie. Učí sa prejavovať city navonok s ohľadom na iných.
- Sebapoznávanie, sebakontrola – dieťa si posilňuje zdravé sebavedomie, uvedomuje si svoju cenu, ale aj nedostatky bez získania pocitu menejcennosti.
- Estetický rozvoj, umenie a kultúra – dieťa sa zoznamuje s hrou v role, s konfliktom, s dramatickou situáciou, dramatickým dejom, dialógom, improvizáciou. Učiteľka u detí podnecuje záujem o slovesné umenie, využívaním hudobných prvkov formuje vzťah k hudobnému umeniu, pohybovou výchovou k telesnej kultúre, uplatnením výtvarných techník aj vzťah k výtvarnému umeniu.
Proces tvorivej dramatiky pôsobí na osobnostný rozvoj, ktorý spočíva v poznávaní seba samého. V hrách a cvičeniach sa rozvíja schopnosť uvoľnenia a sústredenia, rozvíja sa schopnosť komunikácie. Daným pôsobením deti objavujú seba, okolitý svet, učia sa prijímať pocity iných. Rozvíjajú svoju obrazotvornosť, tvorivosť, pohybové schopnosti, učia sa plynulo a zrozumiteľne vyjadrovať pocity a názory. Dieťa poznáva bežné životné situácie, učí sa v nich orientovať, slobodne a zodpovedne sa rozhodovať. Kladie dôraz na formovanie skupiny, prehlbovanie dôvery a vzájomnej spolupráce v skupine, vytváranie dobrých medziľudských vzťahov.