Špeciálna trieda pre deti s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami
Triedne učiteľky: Mgr. Marcela DZIADOVÁ - Mgr. Anna TURŇOVÁ
Pedagogický asistent: Slávka BARANOVÁ
Každé dieťa je jedinečné a v každom jednom sa ukrýva potenciál urobiť svet trochu lepším miestom!
Špeciálna trieda materskej školy je samostatná trieda určená pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Je zriadená pre deti s rovnakým druhom zdravotného znevýhodnenia – deti s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami diagnostických kategórií: Detský autizmus (F84.0), Atypický autizmus (F84.1), Rettov syndróm (F84.2), Iná detská dezintegračná porucha, (F84.3), Hyperaktívna porucha spojená s duševnou zaostalosťou 192 a stereotypnými pohybmi (F84.4), Aspergerov syndróm (F84.5), Iná pervazívna vývinová porucha (F84.8), Pervazívna vývinová porucha bližšie neurčená (F84.9).
Pri výchove a vzdelávaní detí sa postupuje podľa vzdelávacích programov pre deti s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami. Obsah a ciele vzdelávania jednotlivých vzdelávacích oblastí sú prispôsobené stupňu a charakteru autizmu alebo ďalších pervazívnych vývinových porúch. Ak zdravotné znevýhodnenie dieťaťu znemožňuje, aby sa vzdelávalo podľa jeho obsahu, vzdeláva sa podľa individuálneho vzdelávacieho programu, ktorý rešpektuje jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Vypracúva ho triedny učiteľ v spolupráci s ostatnými pedagógmi, s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva. Vychádza z charakteristiky dieťaťa na základe jeho podrobnej diagnostiky a odporúčaní pre výchovno-vzdelávací proces so zohľadnením špecifík konkrétneho dieťaťa.
Z hľadiska nerovnomernej štruktúry schopností detí je prvoradým cieľom rozvíjanie ich zaostávajúcich oblastí a rozvíjanie priemerných, resp. vynikajúcich schopností. Následne im vytvoriť podmienky pre docielenie čo najlepšej sociálnej adaptácie a samostatnosti v dospelosti, kompenzovať poškodené schopnosti, habilitačne rozvíjať zaostávajúce vývinové schopnosti, znížiť výskyt druhotných problémov, vytvoriť základy adaptívneho správania prostredníctvom výučby každodenných praktických schopností pomocou špeciálnych metód, cielene rozvíjať sociálne zručnosti a komunikačnú schopnosť, korigovať neadekvátne správanie dieťaťa, predchádzať vytváraniu stereotypného správania, vytvoriť špecifické, protetické, augmentatívne prostredie, nástroje, metódy správneho návykového systému a osvojenia si jeho použitia.