- Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania
- Zameranie materskej školy
- Stupeň vzdelania
- Dĺžka dochádzky a forma výchovy a vzdelávania
- Učebné osnovy
- Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
- Personálne zabezpečenie
- Materiálno-technické a priestorové podmienky
- Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
Materiálno-technické a priestorové podmienky
Súčasťou interiéru materskej školy sú samostatné triedy, resp. herne a samostatné spálne, aj triedy s priestorom miestnosti rozdeleným nábytkom tak, aby umožňovali nerušený popoludňajší odpočinok detí na ležadlách. Každá z tried má samostatnú šatňu pre deti, ktorá je vybavená šatňovými skrinkami a lavičkami. Sociálne zariadenia a umyvárne sú vybavené v súlade s požiadavkami stanovenými vo všeobecne záväzných predpisoch. V priestore sú vyčlenené miestnosti pre zástupkyňu riaditeľa, pre učiteľky aj pre prevádzkových zamestnancov. Usporiadanie a členenie priestorov umožňuje ich funkčnú nadväznosť, samostatnú prevádzku bez vzájomného rušenia, voľné hry detí, oddych a odpočinok, osobnú hygienu s otužovaním a pohybové aktivity.
Vybavenie zodpovedá veku, zdravotnému stavu, stupňu telesného a duševného vývinu detí, ich telesným rozmerom a veľkostnému typu aj účelu. Vytvára podmienky pre celkovú pohodu dieťaťa, uspokojuje jeho psychické, citové a telesné potreby. Je bezpečné, útulné, príjemné a harmonické. Spĺňať estetické aj emocionálne kvality a rozvíja estetické cítenie detí. Špecifiká tried vtláčajú interiéru osobitý ráz, každá trieda je jedinečná.
Usporiadanie prostredia jednotlivých tried umožňuje deťom komunikáciu pri spoločných činnostiach v skupinách, voľný kontakt s najbližším okolím, prístup k hračkám a pomôckam, plánovanie a vytváranie hrového prostredia podľa vlastného zámeru, vykonávanie činností podľa vlastného tempa a možností, hru sa a tvorenie podľa vlastných predstáv na základe samostatného rozhodovania sa pri výbere činností, dodržiavanie vopred stanovených pravidiel. Majú vymedzený voľný priestor pre spoločné pohybové aktivity a pohybové hry, centrá aktivít, detskú knižnicu aj miesto na relax a oddych. Rozmiestnenie nábytku rešpektuje potrebu detí mať dostatok priestoru. Nábytok zohľadňuje antropometrické požiadavky, je jednoduchý, vyhotovený z prírodných materiálov a morený ekologickými prípravkami, ktoré neškodia zdraviu detí. Ležadlá sú pružné, dostatočne pevné a stabilné, dobre tepelne izolované, ľahko prenosné a skladateľné. Paplóny a vankúše majú antialergickú výplň. Telovýchovné aktivity sa realizujú spravidla v triedach, príp. v telocvični základnej školy. V prípade priaznivého počasia aj v exteriéri materskej školy – terasy, športový areál, multifunkčné ihrisko, detské ihriská, betónové ihrisko v blízkosti školy.
Materiálno-didaktická základňa úzko súvisí s cieľmi materskej školy, výchovno-vzdelávacou činnosťou, obsahom výchovy a vzdelávania, s učením sa dieťaťa. Podnetnosti prostredia pripisuje materská škola veľký význam. Voľba materiálneho vybavenia zohľadňuje potreby detí. Didaktický materiál a pomôcky sú v triedach voľne prístupné deťom. Poskytujú im priame, bezprostredné zážitky, dávajú voľný priechod ich iniciatíve a podporujú ich vnútornú motiváciu.
Exteriér školy má vyčlenený samostatný školský dvor pre materskú školu na pobyt detí. Časť z neho tvorí trávnatá plocha, detské ihrisko, terasa na telovýchovu a šport, pieskovisko, miesto na relax a oddych, rozsiahla vertikálna tabuľa a moderné typy rôznych druhov záhrad. Pozemok je oplotený z bezpečnostných a hygienických dôvodov. Herné prvky sú stabilne nainštalované, pevné a odolné voči mechanickým zásahom a poveternostným vplyvom. Vonkajší priestor tak umožňuje realizovať pohybové činnosti na náradí, voľné pohybové činnosti, tvorivé, konštrukčné, umelecké a komunikačné činnosti, či špeciálne činnosti navodzované učiteľkou, aktivity environmentálneho charakteru.
Materiálno-technické podmienky sú zabezpečené aj pre deti špeciálnej triedy s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami podľa ich zdravotného znevýhodnenia. V triede je vytvorený relaxačný kútik s možnosťou zaujatia pohodlnej sedacej alebo ležiacej polohy. Bezpodnetová miestnosť mimo triedy a štruktúrované priestory na individuálne vzdelávanie detí zohľadňujú ich zdravotný stav aj aktuálne potreby.