• 1. trieda EP - prízemie

• Trieda s nadštandraným uplatňovaním environmentálnej výchovy

• Triedne učiteľky: Eva Čtvrtlíková - Bc. Lenka Kyzeková

Problematika environmentálnej výchovy je v súčasnosti považovaná za vysoko aktuálnu tému, najmä v súvislosti s trvalým negatívnym zásahom človeka do životného prostredia, čo má za následok globálne klimatické zmeny ovplyvňujúce nás všetkých. Vnímame jej opodstatnenosť už v predprimárnom vzdelávaní, kedy si dieťa buduje základ správnych postojov, hodnôt a cieľov, na ktorých bude ďalej stavať svoje „environmentálne cítenie“ s odhodlaním budovania trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti. Environmentálna výchova je preto  implementovaná v jednej z tried materskej školy ako základné východisko v zameraní edukačného procesu.

Základným cieľom prístupu je formovanie humánneho a morálneho vzťahu k človeku, ochrana a tvorba životného prostredia. Dieťa získava primerané poznatky o prírode a životnom prostredí, spoznáva význam a nevyhnutnosť jej ochrany, pestuje si návyky ekologického správania a konania, získava základy pre rozvíjanie zdravého životného štýlu. Na elementárnej úrovni umožňuje prostredníctvom bezprostredného zážitku, ako dominantného prostriedku a súčasne metódy tejto alternatívy, získať poznatky, hodnoty a schopnosti na ochranu životného prostredia, spolu so schopnosťou chápať a hodnotiť súvislosti medzi človekom a životným prostredím. Hlavný učebný zdroj je vystavaný zo samotného okolia, ktoré nás obklopuje a ponúka nespočetné možnosti k spontánnemu aj cieľavedomému pozorovaniu a uvedomovaniu si vzájomných súvislosti medzi predmetmi a javmi, ekohrám – hrám a aktivitám s charakterom environmentálnych hier, ktoré v sebe integrujú viaceré metódy od dialógu, diskusných skupín, experimentov, bádania až po hranie rolí s dôrazom na praktické metódy v teréne zamerané na čistenie vodných a lesných plôch, vysádzanie zelene, pestovanie rastlín, triedenie druhotných surovín, mapovanie rastlín a rôznych druhov živočíchov, tvorba nástenky a pod. V obsahu edukácie sú integrované významné aj menej známe dni ako je Európsky deň bez áut, Svetový deň mlieka, ochrany zvierat, úsmevu, výživy, behu, dobrosrdečnosti, Stredoeurópsky deň stromov, Nefajčiarsky deň, Medzinárodný deň hôr, šťastia, ľudskej solidarity, Deň lesov a lesníctva, vody, vtákov, zdravia, komplimentov, Zeme, Slnka, Svetový deň - pohybom k zdraviu, Európsky deň parkov či Deň otvárania studničiek.