• 5. trieda

      • Trieda s nadštandardným uplatňovaním prvkov ľudovej kultúry a folklóru

      • Triedne učiteľky: Jozefína Janečková - Viktória Plechová

        Ľudová kultúra skrýva v sebe krásu a pôvab ľudových piesní, múdrosť a zvyky našich predkov, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu ako najkrajšie dedičstvo. Toto bohatstvo sa však pomaly a nebadane z nášho života vytráca. „Uchyľujúc sa k samým koreňom národného života, vraciame sa k ľudu a jeho umeniu. Aby sme nepripustili tomuto prameňu vyschnúť, lebo on nám ešte stále môže dávať vodu živú – len sa naučiť mu porozumieť, naučiť sa z neho piť“. Táto myšlienka sa stala našim mottom s hlavným cieľom priblížiť deťom ľudovú kultúru. Ako formu a prostriedok využívame detský folklór v nadštandardnej miere v jednej triede materskej školy.

        Folklór zachytáva okolitý svet, svet dieťaťa i svet jeho rovesníkov. Využívané sú rôzne útvary ľudovej slovesnosti (riekanky, vyčítanky, rečňovanky, rapotanky, ľudové rozprávky) ako prostriedok k zdokonaľovaniu sa v materinskom jazyku. Hudobnú časť zastupujú ľudové piesne, spevné hry, uspávanky, zabávanky a detské ľudové hry, ktorých základom je hravá, na určitom námete sa rozvíjajúca, niečo napodobňujúca, o niečo sa usilujúca detská činnosť, raz viac, inokedy menej usmernená pravidlami. Ľudové piesne sú využívané aj k nácviku rytmického cítenia, ktoré sa spája s chôdzou a jednoduchými tanečnými prvkami.

        Pri konkretizácii plánov činnosti vychádza alternatíva zo štyroch ročných období a ľudového kalendára. To čo sa deti naučia za určité obdobie má vyvrcholenie na slávnosti pre rodičov, napr. v ľudovom pásme „Od priadok do Troch kráľov", „Vynášanie Moreny a Veľká noc", „Jarné hry detí na lúke so stavaním májov", kde je využívané aj slávnostné oblečenie, ktoré napodobňuje kroje, tradičné oblečenie našich predkov.

        V tradičnej ľudovej kultúre bol život spojený s prírodou. Aj tu je umožnené deťom kochať sa jej krásou, precítiť ju všetkými zmyslami. Nazbierané prírodniny sú využívané pri hrách, pri zhotovovaní predmetov alebo pomôcok. Práca predkov je pripomenutá a napodobňovaná v hrách na ľudové remeslá: pri pečení chlebíka, vianočných medovníčkov či opekancov, príprave štedrej večere, hre na priadky, páračky, hrnčiarov, tkáčky, pletení veľkonočných korbáčov a podobne. Deti majú možnosť zoznámiť sa s niektorými predmetmi ľudovej tvorivosti, ktoré sú súčasťou prostredia triedy a využívajú sa bežne ako súčasť hier. Takýmto spôsobom sú deťom prirodzene v priebehu roka ponúkané prvky ľudovej kultúry v snahe uchovať toto čaro aj pre budúce generácie.

         

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou MPČĽ 35 Brezno
      • 0911 514 692, 0908 965 224
      • Májového povstania českého ľudu 35, 977 01 Brezno Slovakia
      • Konzultačné hodiny: Párny týždeň - 9:00 - 10:30 hod., nepárny týždeň - 12:00 - 13:30 hod. V prípade potreby podľa dohody so zákonnými zástupcami dieťaťa.
      • https://www.facebook.com/materskaskola.drobcek