• Odpovedáme vám

      • Na čo sa zamerať pri výbere materskej školy?

        Ak rodič hľadá pre svoje dieťa materskú školu, mal by si vopred preveriť, do akého zariadenia dieťa zapíše, či je toto zariadenie zaradené do siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky a ak nie je, akú kvalitu starostlivosti dané zariadenie poskytuje.

        Predprimárne vzdelávanie poskytujú materské školy zriadené obcou/mestom, súkromné a cirkevné (podľa druhu zriaďovateľa), ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky. Iba v týchto materských školách má rodič garantované, že:

        - jeho dieťa absolvuje predprimárne vzdelávanie, ktorého kvalitu garantuje štát,

        - výchovno-vzdelávaciu činnosť zabezpečujú pedagogickí zamestnanci spĺňajúci kvalifikačné predpoklady v súlade so zákonom č. 317/2009 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z. z., ktorou sa určujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov,

        - výchovno-vzdelávacia činnosť sa uskutočňuje podľa školského vzdelávacieho programu vypracovaného v súlade s cieľmi a princípmi podľa školského zákona,

        - výchovno-vzdelávacia činnosť sa uskutočňuje v súlade s pedagogickými a psychohygienickými zásadami, pričom sa rešpektuje jedinečnosť dieťaťa a hravý charakter vzdelávania,

        - výchovno-vzdelávacia činnosť, riadenie materskej školy, ako aj podmienky predprimárneho vzdelávania monitoruje a hodnotí Štátna školská inšpekcia, ktorá rieši aj sťažnosti v predmetných oblastiach,

        - pedagogickí zamestnanci vykonávajúci výchovno-vzdelávaciu činnosť sa musia kontinuálne vzdelávať, aby poskytovali predprimárne vzdelávanie v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami a využívali interaktívne metódy podporujúce celostný osobnostný rozvoj dieťaťa v predškolskom veku,

        - je v nich zabezpečené stravovanie prostredníctvom zariadení školského stravovania, rešpektujúcich pri príprave jedál spotrebné normy,

        - prevádzku materských škôl pravidelne kontrolujú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva,

        - materské školy patria do gescie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR,

        - ich činnosť je regulovaná všeobecne-záväznými právnymi normami,

        - riadenie materských škôl je viacúrovňové, a to prostredníctvom ministerstva školstva, okresných úradov v sídle kraja a zriaďovateľov (podľa Odporúčania pre rodičov https://www.minedu.sk/data/files/6189_odporucania_pre_rodicov_ms.pdf).

        Kedy sa prijímajú žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie?

        Do materskej školy sa prijímajú žiadosti pre nasledujúci školský rok v čase oficiálneho zápisu v termíne, ktorý určí zriaďovateľ školy, spravidla v mesiaci máj, ale aj priebežne počas školského roka. Po zápise však značne klesá pravdepodobnosť prijatia dieťaťa do materskej školy, nakoľko sa priebežne deti prijímajú len v prípade, že to umožňujú kapacitné podmienky (t.j. sú v materskej škole voľné miesta).

        Aké doklady je potrebné preukázať spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie? 

        Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, kde nesmie chýbať údaj o povinnom očkovaní. Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Rozhodnutie o odklade plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa predloží zákonný zástupca riaditeľovi materskej školy spravidla do 15. apríla. Rozhodnutie o dodatočnom odklade plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa (už bolo žiakom základnej školy, ale v prvom polroku prvého ročníka sa u neho dodatočne zistilo, že nedosiahol školskú spôsobilosť) predloží zákonný zástupca spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa do materskej školy aj s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. 

        Aký je spôsob rozhodovania o prijatí, resp. neprijatí detí na predprimárne vzdelávanie?

        Počet detí, ktoré môžeme do materskej školy prijať je závislý od kapacitných možnosti. V súlade s platnou legislatívou prednostne prijímame do materskej školy deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky. Následne  deti vo veku od troch rokov. A až vtedy, keď sú uspokojené žiadosti rodičov týchto detí a umožňujú to najmä kapacitné podmienky, prijímame deti mladšie ako tri roky. Deti mladšie ako dva roky ani na jednu z ponúknutých foriem pobytu neprijímame, nakoľko by sa jednalo o porušenie platného právneho stavu. Prijímanie detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami zákon umožňuje, ale neukladá ako povinnosť. Pri prijímaní takýchto detí zvažujeme komplexne všetky potrebné podmienky. Skutočnosť, že rodič podal prihlášku na predprimárne vzdelávanie ešte neznamená, že jeho dieťa automaticky získava miesto v materskej škole. Prijaté je vtedy, ak riaditeľ školy vydal písomné rozhodnutie o jeho prijatí.

        Aký je rozdiel medzi adaptačným a diagnostický pobytom?

        O adaptačnom pobyte hovoríme vo vzťahu ku zdravým deťom, u ktorých je predpoklad, že by mohli mať problém zadaptovať sa na nové podmienky. Zvyčajne sa upravuje dĺžka pobytu dieťaťa v materskej škole na jednu, dve a najviac štyri hodiny, postupne sa pobyt predlžuje. Ak je proces adaptácie úspešný, môže byť ukončený a dieťa chodí na celodennú výchovu a vzdelávanie. Adaptačný pobyt nesmie byť však dlhší ako tri mesiace. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže byť dochádzka dieťaťa do materskej školy prerušená. Diagnostický pobyt je formou vo vzťahu k deťom so zdravotným znevýhodnením. Nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Slúži na to, aby sa zistilo, či sa u konkrétneho dieťaťa bude môcť uskutočňovať výchova a vzdelávanie pri začlenení do bežnej triedy, alebo potrebuje špeciálne podmienky a iný druh zariadenia.

        Aký je interný spôsob začleňovanie detí do tried s ohľadom na ich ponúkané špecifiká?

        Vždy sa snažíme, ak nám to možnosti dovoľujú, uspokojiť požiadavky zo strany rodičov, ktorí si najlepšie poznajú svoje dieťa. Nepísaným pravidlom je prednostné začlenenie mladšieho dieťaťa do triedy, ktorú už navštevoval jeho starší súrodenec (v prípade požiadavky rodiča), kde je predpoklad, že je už, s ohľadom na aktivity realizované v spolupráci s rodinou, čiastočne adaptovaný na prostredie i kolektív. Berieme ohľad aj na požiadavku začlenenia súrodencov do jednej triedy. A samozrejme reflektujeme vyslovenú požiadavku zo strany rodičov. V prípade, že nám ju kapacitné podmienky nedovoľujú naplniť, komunikujeme s rodičmi ďalšie možnosti. Ponuka materskej školy je bohatá a pestrá.

        Menia deti počas dochádzky do materskej školy učiteľku alebo skupinu detí?

        Nie. Jednou z výhod heterogénneho zoskupenia detí (t. j. zmiešanej skupiny detí vo veku 3 - 6 rokov) je skutočnosť, že sa každý rok skupina detí mení len s ohľadom na ich vek. V triede sa skupina doplní vždy rovnakým počtom novoprijatých detí ako je počet detí, ktoré nastúpia do 1. ročníka. 

        Ako ospravedlniť neprítomnosť dieťaťa v materskej škole?

        Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní, jeho zákonný zástupca je povinný bezodkladne telefonicky oznámiť vedeniu materskej školy alebo triednej učiteľke príčinu jeho neprítomnosti. Neprítomnosť do troch dní ospravedlňuje rodič, ak dieťa chýba viac ako tri po sebe nasledujúce dni z dôvodu ochorenia, ktoré si vyžaduje lekárske ošetrenie, lekár vydá potvrdenie o skutočnosti, že bolo dieťa choré. Toto potvrdenie je súčasťou ospravedlnenia. 

        Ak dieťa nie je prítomné v materskej škole päť a viac dní z iných dôvodov akým je ochorenie, pri návrate do materskej školy predkladá zákonný zástupca písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.

        UPOZORŇUJEME, že materská škola je povinná:

        - zisťovať každý deň pred prijatím dieťaťa do materskej školy, či to umožňuje jeho zdravotný stav,

        - dieťa podozrivé z ochorenia prijať len na základe vyšetrenia jeho ošetrujúcim lekárom,

        - zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí, dočasný dohľad a informovanie zákonného zástupcu, ak počas dňa prejavilo dieťa známky akútneho prenosného ochorenia.

        Má pedagogický zamestnanec právo odmietnuť ráno prevziať dieťa do materskej školy? 

        Áno. Pedagogický zamestnanec má nie možnosť, ale zákonnú povinnosť odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie dieťaťa do materskej školy. Ak dieťa ochorie počas dňa v materskej škole, pedagogický zamestnanec zaistí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa. Je povinný chrániť nielen zdravie chorého dieťaťa, ale  aj všetky ostatné zdravé deti.

        Aké  zdravotné príznaky bránia pobytu dieťaťa v materskej škole? 

        Výrazne lesklé alebo červené oči s hnisavým výtokom - tekutina vytekajúca z uší - hustá skalená tekutina vytekajúca z nosa, červené a podráždené okolie nosa - zapálené, hnisajúce miesta na tvári alebo na tele, miesta s chrastami - intenzívny dusivý  alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ - zvýšená telesná teplota.

         

        Aká je prevádzka materskej školy v čase školských prázdnin?

        Pred každými školskými prázdninami sa realizuje písomný prieskum medzi rodičmi, ktorých deti navštevujú materskú školu, zisťuje ich potrebu umiestniť dieťa v materskej škole v tomto čase. Na základe zistených výsledkov následne materská škola buď zabezpečuje plnú prevádzku, obmedzenú prevádzku (kedy sa prihlásené deti zlučujú v triedach) alebo je zatvorená (ak je záujem veľmi malý). Na základe dlhoročných skúseností, kedy si rodičia nahlásia deti do materskej školy a reálne ich tam nedajú, čo negatívne ovplyvňuje celý chod školy, si vyhradzujeme právo na bezodkladné zatvorenie materskej školy v prípade, že obmedzená dochádzka v čase školských prázdnin klesne pod 50% prihlásených detí. 

        Čo pre nás znamená Vaša čiarka v prieskume záujmu o materskú školu v čase školských prázdnin?

        - Záväzok postarať sa o Vaše dieťa v čase, kedy tak nemôžte urobiť Vy,

        - nakúpiť potraviny a zabezpečiť chod kuchyne, aby malo dieťa teplú stravu,

        - zabezpečiť prácu upratovačiek, aby bolo Vaše dieťa v čistom a hygienickom prostredí,

        - zabezpečiť výchovno-vzdelávací proces prostredníctvom učiteliek, aby dostalo Vaše dieťa adekvátnu starostlivosť.

        Buďte pri rozhodovaní zodpovední, aby sa nestávalo opakovane, že z počtu prihlásených detí prichádza mizivé percento detí a k nim podstatne viac zamestnancov školy. Takáto prevádzka je vysoko neefektívna.

        Čo si mám predstaviť pod vyšetrením dieťaťa v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie s ohľadom na školskú zrelosť dieťaťa? Je toto vyšetrenie nutné?

        Vyšetrenie dieťaťa, ktoré je zamerané na jeho pripravenosť a zrelosť na vstup do 1. ročníka realizujú psychologičky centra pedagogického poradenstva a prevencie v prostredí materskej školy, ktoré je deťom dôverne známe. Je uskutočnené formou kresebného testu, ktorý je aplikovaný v podobe hry. Deti ani len netušia, že sú nejakým spôsobom monitorované. Výsledkom (analýza detskej kresby a pozorovanie jeho správania počas realizácie vyšetrenia) je reálny a objektívny pohľad na jeho spôsobilosti pre vstup do školy. Prostredníctvom testu je možné odhaliť aj minimálne odchýlky, ktoré nemusia byť v bežnej realite vôbec zachytené (napr. poškodenie zraku). Sú konzultované s vedením materskej školy a individuálne s každým zákonným zástupcom dieťaťa, ktorý o ne prejaví záujem. Slúžia ako podnet pre ďalšie formovanie osobnosti dieťaťa a jeho ideálny rozvoj. Vyšetrenie je možné realizovať len na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou MPČĽ 35 Brezno
      • 0911 514 692, 0908 965 224
      • Májového povstania českého ľudu 35, 977 01 Brezno Slovakia
      • Konzultačné hodiny: Párny týždeň - 9:00 - 10:30 hod., nepárny týždeň - 12:00 - 13:30 hod. V prípade potreby podľa dohody so zákonnými zástupcami dieťaťa.
      • https://www.facebook.com/materskaskola.drobcek