• 1. trieda

• Trieda s uplatňovaním prvkov technickej výchovy

• Triedne učiteľky: Janka Ivaničová - Lívia Weisová

Technika hrou je projekt podpory a inovácie technického vzdelávania v materských školách a na primárnom stupni vzdelávania. Začal iniciatívou Nadácie Volkswagen Slovakia v roku 2014. Podnetom bolo posilnenie záujmu o technické vzdelávanie zmysluplným spôsobom a  to od počiatkov systematického vzdelávania detí.

Základnou myšlienkou je podnietiť u detí záujem o techniku a prírodovedné odbory, rozvíjať a získavať základy vedeckej gramotnosti. V edukačnom procese deti nadobudnú elementárne technické a praktické zručnosti. Hravá forma, primeraná ich vekovým možnostiam a schopnostiam, umožňuje objavovať techniku s využitím detskej zvedavosti a tvorivosti. Vďaka technickej výučbe sa u malých detí okrem samotnej tvorivosti a technického myslenia rozvíja ich samostatnosť, manuálnu zručnosť, motorika i komunikačné zručnosti.

Pre naplnenie týchto cieľov sú v triede zriadené technické kútiky vybavené príslušným zariadením. Praktické skúsenosti deti získajú v technickom kútiku,  činnosťou s počítačom a s interaktívnou tabuľou, prostredníctvom aktivít rozvíjajúcich technické myslenie. Taktiež sa naučia tvoriť a orientovať sa v jednoduchých technologických postupoch, či pracovať podľa zadaných schém. Manuálne zručnosti získajú v dielni prostredníctvom práce s rôznymi bežnými nástrojmi a náradím: skrutkovanie, pílenie, zatĺkanie klincov, viazanie uzlov, mašličiek, navliekanie ihly a pod. Priamou prácou nadobudnú praktické skúsenosti. Deti tak riešia zábavnou formou jednoduché technické úlohy, samé si vyrábajú modely autíčok, lietadiel, lodí, šaty pre bábiky a iné zaujímavé predmety. Ide o spojenie a súvislosti takých dejov, aké sú bežné u niektorých procesov v praxi. Predstava diela, návrh, výroba modelu, jeho odskúšanie a prezentácia.