• Profil školy

• Materská škola všeobecne ako inštitúcia predprimárneho vzdelávania „podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí“ (Zákon 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní).

„Poznávam svet hravo, moderne a tvorivo“  je krédo a zároveň základné východisko edukácie v materskej škole. Z neho vyplývajú rozvojové ciele adresované absolventom uvedeného stupňa formálneho vzdelávania:

• Prejaviť v rôznorodých aktivitách hrového charakteru vnútornú motiváciu a túžbu po poznávaní nových skutočností.
        • Získať schopnosť objavovania informácií a vzájomných súvislostí medzi nimi aktívnym pôsobením v podnetnom prostredí.
        • Prejaviť schopnosť pôsobiť na svoje okolie ako samostatná osobnosť a tvorivo ho pretvárať.

Materská škola získala profiláciu prirodzene počas svojej existencie a modifikácie podmienok v súlade s internými aj externými požiadavkami. Charakterizujú ju tri základné atribúty:

1. ako jediná materská škola mesta Brezna sídli v spoločnej budove so základnou školou,
        2. uprednostňuje heterogénne zoskupenie detí, t.j. vekovo zmiešané skupiny detí od 3 do 6 rokov,
        3. ponúka rôzne alternatívy tradičného vzdelávania s transformáciou obsahu školského vzdelávacieho programu DROBČEK (ďalej len ŠkVP) v procese výchovy a vzdelávania (jednotlivé špecifiká tried sú bližšie charakterizované v sekcii "Triedy" - približujú osobitosti základných východísk edukácie, metód, stratégií, či edukačných zdrojov).

V logickej nadväznosti na ďalší stupeň vzdelávania podporuje materská škola aktivity preferované v základnej škole zamerané na aktívny pohyb, šport a zdravý životný štýl. Rovnako dbá na správnu artikuláciu a výslovnosť hlások v materinskom jazyku ako ideálneho základu pre výučbu cudzieho jazyka v primárnom vzdelávaní.