• Aktualizačné vzdelávanie

Jednoduchý program aktualizačného vzdelávania

Poskytovateľ, adresa: Základná škola s materskou školou MPČĽ 35, 977 01 Brezno

Hodnotenie v predprimárnej edukácii

jeho vplyv  na sebapoňatie dieťaťa predškolského veku

Číslo rozhodnutia o akreditácii: 01/2020 zo dňa 30.01.2020

Program vzdelávania je určený pre učiteľov materských škôl. Pomáha im zorientovať sa v zložitej problematike hodnotenia dieťaťa predškolského veku, využívať správnu motiváciu na optimálny sebarozvoj dieťaťa a získať cenný zdroj diagnostických informácií pre lepšie poznanie dieťaťa a tvorbu optimálnych rozvojových programov.

Druh: aktualizačné vzdelávanie

Forma vzdelávania: kombinovaná

Rozsah programu vzdelávania: 18 hodín prezenčne, 2 hodiny dištančne; spolu – 20 hodín

Cena: 40 eur

Hlavný cieľ: Rozvíjať profesijné kompetencie učiteľov v oblasti hodnotenia dieťaťa predškolského veku, pedagogického diagnostikovania individuálnych špecifík a akceptovania individuality každého dieťaťa bez predsudkov a stereotypov.

Špecifické ciele:

• poznať teoretické východiská hodnotenia a sebahodnotenia dieťaťa v predprimárnom vzdelávaní,
          • rozvíjať sebauvedomovanie dieťaťa ako východiska pre jeho sebahodnotenie,
          • podporovať hodnotiace a sebahodnotiace spôsobilosti detí,
          • overovať nadobúdané, získané poznatky detí a dosiahnutie cieľa prostredníctvom spätnej väzby,
          • identifikovať učebný štýl a individuálne výchovno-vzdelávacie potreby detí s ohľadom na ich schopnosti, možnosti, sociálne aj kultúrne zázemie.

Tematické celky obsahu vzdelávania a ich rozsah:

Dotácia hodín

1. Vymedzenie základných pojmov

2. Slovné hodnotenie  vs. prirodzené a logické dôsledky

3. Pravidlá ako základné normy sebakontroly a sebahodnotenia

4. Autokorekcia – spätná väzba v rozvíjajúcom hodnotení

5. Portfólio a individualizované hodnotenie

6. Záverečná prezentácia

2

4

8

2

Profil absolventa: Absolvent vzdelávacieho programu získa prehľad o teoretických východiskách procesu hodnotenia a sebahodnotenia dieťaťa v predprimárnom vzdelávaní. Nadobudne kompetencie hodnotiť priebeh a výsledky výchovno-vzdelávacej činnosti dieťaťa a jeho učenia sa a efektívne ich využívať na ďalšie plánovanie a projektovanie edukácie s využitím rôznorodých stratégií. Dokáže v edukačnej realite podporiť sebareflexiu a sebauvedomenie dieťaťa, jeho samostatnosť a zodpovednosť za výsledky činnosti, poskytovať mu priebežnú spätnú väzbu a ideálne rozvíjať základy jeho sebahodnotenia.

Požiadavky na ukončovanie vzdelávacieho programu:

• Účasť najmenej 80 % z celkového rozsahu prezenčnej formy vzdelávania,
          • Spracovanie a odovzdanie úloh z dištančnej formy vzdelávania,
          • Záverečná prezentácia – Spracovanie záznamových hárkov diagnostického portfólia vo zvolenej vzdelávacej  oblasti (minimálne 5)

Garant vzdelávacieho programu: PaedDr. Žaneta Kunštárová

Lektor vzdelávacieho programu: PaedDr. Žaneta Kunštárová

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozn. Jednotlivé témy vzdelávania na seba vzájomne nadväzujú, preto nie je možné absolvovať len zvolenú časť. Cena je uvedená na jedného účastníka za kompletné aktualizačné vzdelávanie v rozsahu 20 hodín. V prípade záujmu nás kontaktujte, vzdelávanie je možné realizovať po vzájomnej dohode aj priamo v prostredí Vašej školy.