- Prijímanie na predprimárne vzdelávanie
- Právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie v materskej škole
- Prijímanie detí prestupom
- Uskutočňovanie dennej a dištančnej formy výchovy a vzdelávania
- Povinné predprimárne vzdelávanie - plnenie a rozsah
- Formy osobitného spôsobu plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
- Individuálne vzdelávanie dieťaťa
- Vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky
- Určenie a realizácia adaptačného alebo diagnostického pobytu
- Inkluzívne vzdelávanie a individuálny prístup
- Prerušenie dochádzky dieťaťa do materskej školy
- Zanechanie predprimárneho vzdelávania
- Predčasné ukončenie predprimárneho vzdelávania
- Prevádzka materskej školy
- Konzultačné hodiny vedúcich zamestnancov školy
- Podmienky účasti zákonných zástupcov alebo nimi splnomocnenej osoby na výchove a vzdelávaní
- Forma výchovy a vzdelávania v jednotlivých triedach z hľadiska organizácie
- Vekové zloženie detí v triedach
- Prevádzka tried, schádzanie sa a rozchádzanie detí
- Prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole
- Dochádzka detí do materskej školy
- Odhlasovanie a ospravedlňovanie neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní
- Preberanie a odovzdávanie detí
- Organizácia v šatni
- Organizácia v umyvárni
- Organizácia a realizácia pobytu vonku, vrátane vychádzky
- Organizácia a realizácia odpočinku
- Poskytovanie stravovania
- Poskytovanie pedagogickej praxe
- Poskytovanie praktického vyučovania v systéme duálneho vzdelávania
- Účasť detí na súťažiach
- Krúžková činnosť, pobyt detí v škole v prírode, výlety, exkurzie, saunovanie, športové výcviky a iné doplnkové aktivity
- Prerušenie prevádzky materskej školy počas letných školských prázdnin
- Úsporné opatrenia v prevádzke
- Platba príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole
- Postup pri porušovaní školského poriadku
- Špecifiká súvisiace s prevádzkou a vnútorným režimom materskej školy
- Práva a povinnosti detí
- Práva a povinnosti zákonných zástupcov detí
- Práva a povinnosti materskej školy
- Pravidlá vzájomných vzťahov zákonných zástupcov detí s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy
- Prihliadanie na základné fyziologické potreby detí
- Vytváranie podmienok na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálnopatologickým javom
- Zaisťovanie bezpečnosti a ochrany zdravia detí s osobitným dôrazom na pobyt vonku a vychádzky
- Realizácia „ranného filtra“
- Postup pri preberaní dieťaťa, ak sa príznaky ochorenia prejavia počas dňa
- Evidencia školských úrazov
- Podmienky zaobchádzania s majetkom školy
Prijímanie na predprimárne vzdelávanie
(1) Pri prijímaní detí do materskej školy sa dodržiavajú princípy:
- rovnoprávnosti prístupu k výchove a vzdelávaniu so zohľadnením výchovno-vzdelávacích potrieb jednotlivca a jeho spoluzodpovednosti za svoje vzdelávanie,
- inkluzívneho vzdelávania,
- zákazu akýchkoľvek foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie.
(2) Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku, výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku.
(3) Prednostne sa prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie. Dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku možno prijať, ak sú v materskej škole vytvorené vhodné kapacitné, personálne, materiálne a iné podmienky.
(4) Ostatné podmienky prijímania určujú „kľúč“ v prípade zvýšeného záujmu o prijatie detí do materskej školy. Po prijatí všetkých detí, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a detí, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, ak je po ich prijatí v materskej škole ešte voľná kapacita, sa prednostne prijímajú:
- deti zamestnancov školy,
- deti s trvalým pobytom v spádovej oblasti č. 3 v meste Brezne[1],
- súrodenci detí, ktorí budú pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v materskej škole,
- deti s trvalým pobytom v meste Brezne,
- ostatné deti v závislosti od voľnej kapacity podľa veku (v zostupnom poradí od najstaršieho dieťaťa po najmladšie dieťa).
(5) Do materskej školy sa prijímajú deti na nasledujúci školský rok alebo v priebehu školského roka:
- Prijímanie detí na nasledujúci školský rok
Žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy na nasledujúci školský rok sa podávajú v čase od 1. mája do 31. mája. Konkrétny termín a miesto podávania žiadostí určí a zverejní riaditeľ školy po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy alebo na inom verejne dostupnom mieste, vrátane webového sídla materskej školy. Spolu s miestom, termínom a spôsobom podávania žiadostí zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy.
- Prijímanie detí v priebehu školského roka
Dieťa do materskej školy možno prijať na predprimárne vzdelávanie aj v priebehu školského roka, ak to dovoľujú aktuálne kapacitné možnosti.
(6) Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu[2] o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materskej škole (ďalej len „žiadosť“), ktorú predkladá spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa, v prípade dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami aj s vyjadrením príslušného zariadenia poradenstva a prevencie[3] a s odporučením všeobecného lekára pre deti a dorast. Žiadosť môže zákonný zástupca napísať rukou, na počítači, písacom stroji alebo môže vyplniť formulár žiadosti, ktorý je zverejnený na webovom sídle materskej školy.
(7) Počet podaných žiadostí nie je obmedzený. Zákonný zástupca dieťaťa môže podať žiadosť do viacerých materských škôl a doručiť ju osobne, poštou alebo kuriérom na adresu materskej školy, e-mailom alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu, prostredníctvom elektronického podania doručeného do elektronickej schránky materskej školy alebo elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.
(8) Zákonný zástupca v žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie uvedie:
- osobné údaje o dieťati: meno, priezvisko a rodné priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresu trvalého pobytu alebo adresu miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu; rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, materinský jazyk[4],
- osobné údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa: titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko, adresu bydliska a druh pobytu, kontakt na účely komunikácie (telefónne číslo, e-mail, korešpondenčnú adresu),
- požadovanú formu organizácie výchovy a vzdelávania dieťaťa (celodennú, poldennú) a vyučovací jazyk, v ktorom má byť predprimárne vzdelávanie dieťaťu poskytované.
Zákonný zástupca môže v žiadosti uviesť informáciu o tom, či dieťa v aktuálnom čase navštevuje inú materskú školu; či žiada o prijatie na predprimárne vzdelávanie aj do inej materskej školy/iných materských škôl; či materskú školu, o ktorú má záujem, navštevuje starší súrodenec dieťaťa.
(9) Na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na žiadosti, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa. Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:
- jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (skutočnosť preukáže neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),
- jeden z rodičov nie je schopný podpísať žiadosť zo zdravotných dôvodov (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti - potvrdenie od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať),
- vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (skutočnosť preukáže písomným vyhlásením).
Zákonní zástupcovia dieťaťa sa môžu dohodnúť, že žiadosť podpisuje iba jeden zákonný zástupca a rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi, ak písomné vyhlásenie o tejto skutočnosti doručia/predložia riaditeľovi školy.
(10) Dieťa je do materskej školy prijaté len vtedy, ak riaditeľ školy vydal o jeho prijatí rozhodnutie. Rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materskej škole (ďalej len „rozhodnutie“) vydá riaditeľ spravidla najneskôr do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať. Rozhodnutie doručuje obom zákonným zástupcom dieťaťa osobitne, bez ohľadu na to, či zákonní zástupcovia majú rovnakú alebo rôznu doručovaciu adresu, pretože obidvaja zákonní zástupcovia dieťaťa sú riadnymi účastníkmi konania. Riaditeľ školy doručí rozhodnutie iba jednému zákonnému zástupcovi len v prípade, ak:
- doručovacia adresa druhého zákonného zástupcu nie je známa,
- sa tak zákonní zástupcovia dohodli a túto dohodu deklarovali písomným vyhlásením, ktoré doručili riaditeľovi školy.
[1] Všeobecne záväzné nariadenie mesta Brezna v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (školský zákon) vymedzuje spádovú oblasť (ďalej „spád“) materských škôl pre deti s trvalým pobytom v meste Brezno - Spád č. 3 pre Materskú školu ako súčasť Základnej školy s materskou školou Májového povstania českého ľudu 35 v Brezne ulice: Budovateľská, Cesta osloboditeľov, Dolná, Hlboká, Horná, Jelšová, Krátka, Lúčky, Lúčna, Poľná, Martina Benku, Mliekarenská, Mostárenská, Nová, Mládežnícka, Pestovateľská, Potočná, Májového povstania českého ľudu, 9. mája, Rovne, Šiašovo, Vrbová.
[2] Zákonným zástupcom dieťaťa sa rozumie rodič (matka, otec), iná fyzická osoba než rodič, ktorá má dieťa zverené do osobnej alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, alebo zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, neodkladné opatrenie alebo výchovné opatrenie na základe rozhodnutia súdu.
[3] Zariadením poradenstva a prevencie je podľa § 130 ods. 4 písm. a) a b) školského zákona centrum poradenstva a prevencie a špecializované centrum poradenstva a prevencie.
[4] Primárny materinský jazyk je jazyk, ktorý si dieťa najlepšie osvojilo v ranom detstve a najčastejšie ním komunikuje v prostredí, v ktorom žije. Primárny materinský jazyk nemusí byť nevyhnutne jazykom matky dieťaťa, iný materinský jazyk je jazyk, ktorý dieťa používa v prostredí, v ktorom žije, popri materinskom jazyku. Iný materinský jazyk je aplikovateľný hlavne pre dieťa, ktorých rodičia majú rôzne materinské jazyky.