- Prijímanie na predprimárne vzdelávanie
- Právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie v materskej škole
- Prijímanie detí prestupom
- Uskutočňovanie dennej a dištančnej formy výchovy a vzdelávania
- Povinné predprimárne vzdelávanie - plnenie a rozsah
- Formy osobitného spôsobu plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
- Individuálne vzdelávanie dieťaťa
- Vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky
- Určenie a realizácia adaptačného alebo diagnostického pobytu
- Inkluzívne vzdelávanie a individuálny prístup
- Prerušenie dochádzky dieťaťa do materskej školy
- Zanechanie predprimárneho vzdelávania
- Predčasné ukončenie predprimárneho vzdelávania
- Prevádzka materskej školy
- Konzultačné hodiny vedúcich zamestnancov školy
- Podmienky účasti zákonných zástupcov alebo nimi splnomocnenej osoby na výchove a vzdelávaní
- Forma výchovy a vzdelávania v jednotlivých triedach z hľadiska organizácie
- Vekové zloženie detí v triedach
- Prevádzka tried, schádzanie sa a rozchádzanie detí
- Prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole
- Dochádzka detí do materskej školy
- Odhlasovanie a ospravedlňovanie neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní
- Preberanie a odovzdávanie detí
- Organizácia v šatni
- Organizácia v umyvárni
- Organizácia a realizácia pobytu vonku, vrátane vychádzky
- Organizácia a realizácia odpočinku
- Poskytovanie stravovania
- Poskytovanie pedagogickej praxe
- Poskytovanie praktického vyučovania v systéme duálneho vzdelávania
- Účasť detí na súťažiach
- Krúžková činnosť, pobyt detí v škole v prírode, výlety, exkurzie, saunovanie, športové výcviky a iné doplnkové aktivity
- Prerušenie prevádzky materskej školy počas letných školských prázdnin
- Úsporné opatrenia v prevádzke
- Platba príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole
- Postup pri porušovaní školského poriadku
- Špecifiká súvisiace s prevádzkou a vnútorným režimom materskej školy
- Práva a povinnosti detí
- Práva a povinnosti zákonných zástupcov detí
- Práva a povinnosti materskej školy
- Pravidlá vzájomných vzťahov zákonných zástupcov detí s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy
- Prihliadanie na základné fyziologické potreby detí
- Vytváranie podmienok na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálnopatologickým javom
- Zaisťovanie bezpečnosti a ochrany zdravia detí s osobitným dôrazom na pobyt vonku a vychádzky
- Realizácia „ranného filtra“
- Postup pri preberaní dieťaťa, ak sa príznaky ochorenia prejavia počas dňa
- Evidencia školských úrazov
- Podmienky zaobchádzania s majetkom školy
Zaisťovanie bezpečnosti a ochrany zdravia detí s osobitným dôrazom na pobyt vonku a vychádzky
(1) Pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca[1] materskej školy, ktorý spolu s učiteľom zodpovedá za bezpečnosť detí.
(2) Činnosťami vyžadujúcimi zvýšený dozor a činnosťami s väčším rizikom ohrozenia zdravia je aj pobyt vonku, ktorého súčasťou môže byť vychádzka do najbližšieho alebo do vzdialenejšieho okolia materskej školy. Vychádzka nesmie byť neprimerane dlhá, musí mať dobre pripravenú a premyslenú náplň. Prostredníctvom nej sa deti zoznamujú s rôznymi javmi, rozširuje okruh ich skúseností. Počas pobytu vonku, ktorého súčasťou môže byť aj vychádzka, zodpovedá:
- jeden učiteľ materskej školy a podľa potreby aj ďalší zamestnanec materskej školy za najviac
- 21 detí triedy pre deti vo veku dva roky až šesť rokov,
- 21 detí triedy pre deti vo veku štyri roky až päť rokov,
- 22 detí triedy pre deti vo veku päť rokov až šesť rokov,
- jeden učiteľ materskej školy a ďalší zamestnanec materskej školy za triedu pre deti
- vo veku dva roky až tri roky,
- vo veku tri roky až štyri roky,
- so zdravotným znevýhodnením bez ohľadu na ich vek.
(3) Počas pobytu vonku sa rozvíjajú aj špeciálne pohybové zručnosti typické pre konkrétne ročné obdobie ako je kĺzanie, sánkovanie, lyžovanie, bicyklovanie, kolobežkovanie a hry s vodou. Športovým výcvikom je lyžiarsky, korčuliarsky, plavecký, snoubordingový a iný výcvik realizovaný podľa miestnych podmienok.
(4) Špecifické pohybové zručnosti si deti rozvíjajú počas pobytu vonku aj hrou na detských ihriskách s hracími komponentmi určenými pre voľnočasovú aktivitu detí do 6 rokov, ktorých prevádzkovateľom je škola. Hracie komponenty a areál detského ihriska spĺňajú normy STN EN 1176 a EN 1177. Celkový stav detských ihrísk preveruje pravidelne s cieľom zabezpečiť primeranú úroveň bezpečnosti pri hraní a eliminovať čo možno najviac rizík, ktoré dieťa nevie predvídať:
- vizuálnou kontrolou raz týždenne školník, kontroluje celkový stav zariadení, najmä nedostatky, ktoré by mohli byť spôsobené vandalizmom,
- prevádzkovou kontrolou v interval 1-3 mesiace prevádzkovateľ, vykonáva podrobnejšiu obhliadku vybavenia, predovšetkým opotrebovanie zariadení,
- hlavnou ročnou kontrolou prizvaný špecialista, ktorý kontroluje poškodenie, menšie a väčšie opotrebovanie, dlhodobé konštrukčné problémy, zmeny v súlade s požiadavkami noriem.
Na základe zistení realizuje materská škola údržbu detských ihrísk.
(5) Materskú školu navštevujú len deti, ktorých zdravotný stav je taký, že neohrozuje výchovu a vzdelávanie a zdravie a bezpečnosť tohto dieťaťa, ako ani ostatných detí. Každý
rodič musí zvážiť, či zdravotný stav jeho dieťaťa spĺňa túto podmienku. Ak má dieťa zlomeninu v sadre, riziko ďalšieho ublíženia na vlastnom zdraví je príliš vysoké, nakoľko nie je možné zmeniť denný poriadok kvôli individuálnym potrebám jedného dieťaťa s prechodným obmedzením. Riaditeľ školy zváži prerušenie pravidelnej dochádzky takéhoto dieťaťa na základe vyjadrenia lekára o konkrétnych obmedzeniach vyplývajúcich z jeho aktuálneho zdravotného stavu, o ktoré riaditeľ osobne požiada aj napriek tomu, že lekár všeobecne skonštatuje, že dieťa môže riadne navštevovať materskú školu. Do predloženia dokladu od lekárka požiada zákonných zástupcov, aby dieťa zostalo doma.
(6) Učiteľky materskej školy nie sú oprávnené podávať deťom lieky (antibiotiká, príp. lieky, ktorých nesprávne podanie by mohlo ohroziť život dieťaťa atď.). Vo výnimočných prípadoch, kedy užívanie liekov vyslovene nariadil lekár a učiteľka je ochotná na seba dobrovoľne prevziať všeobecné riziko spojené s podávaním lieku, môže podať medikament dieťaťu pri splnení všetkých nasledujúcich podmienok:
- ide o medikament, ktorý musí dieťa prijať podľa odporúčania lekára v čase, kedy je v materskej škole a nie je možné urobiť tak v inom režime,
- o podávaní lieku vyhotoví učiteľka vopred zápis v osobnom spise dieťaťa, ktorý podpíše zákonný zástupca dieťaťa; svojim podpisom potvrdzuje, že pedagogický zamestnanec tak koná na základe jeho požiadavky a je si plne vedomý možných rizík, ktoré podávanie lieku jeho dieťaťu inou osobou v sebe nesie,
- podávaný liek odovzdá zákonný zástupca učiteľke, ktorá je zodpovedná za jeho bezpečné uskladnenie mimo dosahu ostatných detí a dávkovanie podľa pokynov lekára.
Za lieky, ktoré je možné podať vo výnimočných prípadoch sa nepovažujú probiotiká, lieky proti zápche, či výživové doplnky, pri ktorých je možné režim užívania dieťaťom nastaviť tak, že mu ich dáva pred príchodom alebo po odchode z materskej školy priamo rodič sám.
(7) V prípade výskytu pedikulózy – zavšivavenia dieťaťa je rodič povinný prevziať ho z kolektívu bezprostredne po kontaktovaní učiteľkou a dôsledne mu ošetriť vlasy dezinsekčným prostriedkom s opakovaním. Vykonať dezinsekciu všetkých členov v rodine, vrátane zdravých, aj dezinsekciu predmetov, ktoré prichádzajú do styku vlasmi - pokrývok hláv, šálov, hrebeňov, hračiek, bielizne. Nakoľko všami napadnuté dieťa prekonáva prenosné ochorenie je povinný zabezpečiť mu liečbu mimo kolektívneho zariadenia. V prípade opätovného výskytu vší predložiť potvrdenie kožnej lekárky o preliečení.
[1] Ďalším zamestnancom môže byť druhá učiteľka, pedagogický asistent, odborný zamestnanec, upratovačka, školník, hospodársko-administratívna zamestnankyňa školy. Nie je ňou osoba z úradu práce evidovaná ako uchádzač o zamestnanie, ani dobrovoľník.