• Viazanie šnúrok ako výzva

        • Kladiete si otázku, kedy si má vaše dieťa vedieť zaviazať šnúrky samé?

          Presný vek dieťaťa nie je stanovený. Ide o šikovnosť, povahu, ale aj o motorické zručnosti dieťaťa. Preto si niektoré deti dokážu zaviazať šnúrky skôr a iné o niečo neskôr. Aj keď chceme našim ratolestiam oddialiť „proces viazania šnúrok“ mali by sme vedieť, kedy nastane ten správny čas na to, aby sme topánky na suchý zips vymenili. Zručnosť viazania šnúrok by nemala ostať cudzia žiadnemu človeku, pre deti je to výzva, záhada, ktorú spolu s vašimi silami zvládnu.

          Kedy je ten správny čas ?

          Správny čas na viazanie šnúrok dieťaťa je okolo 4. až 5. roku života. Vtedy, keď sa snaží a neskôr ovláda zapínať si gombíky na košeli, rifliach, či svetri, môžeme pristúpiť k prvému pokusu o viazanie šnúrok. Avšak každé dieťa je individuálna a jedinečná osobnosť a tak pri deťoch motoricky zručnejších môže byť vek aj nižší. Pri prvých pokusoch je dôležitá motivácia, keď bude dieťa správne motivované, bude sa mu lepšie zvládať jeho ďalší míľnik. Niektoré deti sú zručnejšie a proces viazania šnúrok môžu pochopiť na prvýkrát. Iné deti môžu mať s týmo úkonom značný problém. Vtedy je dôležitá trpezlivosť, čo znamená, že môžeme činnosť na niekoľko mesiacov odložiť. Neskôr sa k činnosti môžeme vrátiť.

          Ako správne začať ?

          Správnym začiatkom, ako nadviazať u dieťaťa na záujem o viazanie šnúrok, je použiť správne metódy slovného rozhovoru. Rozprávajte sa, diskutujte, hľadajte možnosti, kde sa vaše dieťa stretne s príjemnými skúsenosťami. Vysvetlite mu hravou formou, aké dôležité je, aby si vedelo zaviazať šnúrky a ako to bude v živote potrebovať. Dôležitou súčasťou tohto procesu je nájsť vhodný okamih, kedy môžete začať realizovať viazanie. Hlavnú úlohu zohráva to, ako si dieťa posadíte, aby videlo, ako správne viažete šnúrky. Najskôr je to sed oproti seba, zoberiete si šnúrky, pomalými ťahmi ukážte dieťaťu postupne, ako šnúrky prepletáte až ku koncu, kedy zviažete posledný uzol. Následne môžete postupovať tak, že si zoberiete ruky dieťaťa a šnúrky budete viazať spoločne. Tak u dieťaťa nadobudnete dôveru a vzbudíte záujem, bude to chcieť skúsiť samé. Na lepšie pochopenie viazania môžete použiť dve farbne odlišné šnúrky. Dieťa si tak ľahšie zafixuje postup. Je dôležité, aby boli šnúrky široké a mäkké, s takými sa viaže podstatne jednoduchšie. Pri ľavákoch je viazanie zložitejšie, vyžaduje si viac času, tréningu a hlavne veľa trpezlivosti. Dôležité je, aby ste pri nácviku používali výhradne jeden zvolený spôsob šnurovania.

          Aké sú vhodné pomôcky ?

          Vhodnými pomôckami umožníme deťom naučiť sa viazať šnúrky hravo, tvorivo a hlavne bez sĺz a strachu.  Ak chceme, aby bolo pre dieťa zaväzovanie šnúrok zábavou a nie stresom, môžeme si vytvoriť pár pomôcok. Vhodnou môžu byť väčšie topánky od rodičov alebo súrodencov, do ktorých si navlečieme šnúrky obľúbenej farby vášho dieťaťa. Dôležité je že, šnúrky sa učíme zaväzovať na neobutej topánke. Ak nemáte k dispozícií väčšie topánky, môžete ich vytvoriť pomocou kartónu, na ktorý nakreslíte a spolu vyzdobíte veľkú topánku. Poslednou časťou je samotné navliekanie šnúrok. Na trhu je už dostupných mnoho rôznych a farebných hračiek, ktoré určite prilákajú vaše dieťa už na prvý pohľad, tak sa hravou formou naučia viazať šnúrky a súčasne sa pri tom aj zabavia. Dôležitá je pre deti motivácia, ale aj odmena a pochvala, len vtedy vaše dieťa bude zažívať pocit úspechu.  

          Tipy na viazanie :

          Králičie uši

          „Urobíme zajačikovi ušká, potom zajačik obíde strom, šup do nory a utiahnuť!“

          Urobíme si uzlík, z každej šnúrky vytvoríme slučku, očká šnúrok prekrížime práve v mieste kde ich držíme, očko na pravej strane vsunieme do vzniknutého okienka pod prekrížením, vezmeme vrcholy oboch očiek a zatiahneme.

          Rýchloviazanka

          „Jedna slučka, druhá slučka, k tomu ešte malá kľučka, utiahni to trošičku, nech máš peknú mašličku.“

          Urobíme si uzlík, z každej šnúrky vytvoríme slučku, slučky navzájom zaviažeme na uzlík a zatiahneme.

          .

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou MPČĽ 35 Brezno
      • 0911 514 692, 0908 965 224
      • Májového povstania českého ľudu 35, 977 01 Brezno Slovakia
      • Konzultačné hodiny: Párny týždeň - 9:00 - 10:30 hod., nepárny týždeň - 12:00 - 13:30 hod. V prípade potreby podľa dohody so zákonnými zástupcami dieťaťa.
      • https://www.facebook.com/materskaskola.drobcek