• Technika hrou

• Základnou myšlienkou projektu je vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné odbory, podporiť celkovou technickú a vedeckú gramotnosť detí.  Na základe myšlienky implementácie techniky do vzdelávania detí predškolského  veku, sme sa rozhodli aj my obohatiť výchovno-vzdelávací proces v 1. triede o polytechnickú výchovu.

Cieľom našej práce v triede bude podporovať a rozvíjať u detí hravou formou, primeranou ich vekovým možnostiam a schopnostiam:

• detskú zvedavosť
          • praktické, technické myslenie
          • tvorivosť
          • manuálne zručnosti
          • verbálne schopnosti.

Pre naplnenie týchto cieľov plánujeme v triede zriadiť technický kútik, vybavený príslušným zariadením, pracovnými a ochrannými pomôckami v súlade s platnou legislatívou a bezpečnostnými pravidlami.

Koncept projektu

Deti si pod našim vedením osvoja základné údaje o objekte, napr. model auta. Potom si vytvoria vlastný návrh modelu, ktorý skonzultujú spoločne s učiteľkou. Následne si na základe vlastnej predstavy a korekcii učiteľky sami vyrobia funkčný model pozorovaného objektu. Touto formou získavania vedomostí si dieťa efektívne zafixuje získavané vedomosti. Ide o tzv. learnig by dooing (učenie prácou). Následná hra s týmto modelom skutočného technického objektu objasní deťom správne použitie a využitie daného objektu. Pri výrobe a následnej hre s modelom, deti spolupracujú v skupine, proces je teda založený na spolupráci celej skupiny. Deti vedie ku vzájomnej konverzácii a  k diskusii o riešení daného problému. Zároveň sa oboznámia s použitím správnej technickej terminológie. Takto chápaný koncept projektu spája súvislosti takých dejov, aké sú bežné u inovačných procesoch: predstava – návrh (zobrazenie), výroba – prezentácia.

Čo by sa mali deti  naučiť ?

1. Pracovať s pravítkom (trojuholníkom) a tužkou.
          2. Vedieť vystrihnúť nožnicami daný tvar, vrátane oblúkov.
          3. Pracovať s pastelkami, vyfarbovať rôzne tvary a obrazce.
          4. Naučiť sa obkresľovať rôzne tvary pomocou šablóny.
          5. Vypíliť pomocou lupienkovej pílky daný tvar.

Používané materiály

Budeme používať bežne dostupné materiály, pracovné nástroje a ochranné pomôcky s ohľadom na vek a bezpečnosť detí pri práci s nimi.

Zdroj: Mihalovič, L. - Michele, J.: Metodika technické výuky pro mateřské školy