• Rozvoj tvorivosti dieťaťa

• Deti sú prirodzene tvorivé bytosti, majú veľa nápadov a otázok o okolitom svete a veciach, ktoré sa dejú. Snažia sa dozvedieť čo najviac informácii, aby uspokojili svoju zvedavú myseľ. Vhodným spôsobom pre ich rozvoj je hra, do ktorej sa môžu zapojiť aj členovia rodiny. Prináša radosť, uvoľnenie, rozvíja fantáziu a myslenie, umožňuje učenie. Netreba však zabúdať na to, že hra by mala byť dobrovoľná i keď všetci dobre vieme, že hry sú medzi deťmi prijímané s veľkou obľubou. Deti v predškolskom veku začínajú tvoriť s nejakým zámerom. Ak doteraz dieťa niečo, napr. namaľovalo, tak práve začalo premýšľať, čo to vlastne namaľovalo. Predstavivosť sa stáva bezhraničnou.

Dieťaťu v tvorivom myslení pomáhajú aj predchádzajúce zážitky a spomienky. Ako teda správne rozvíjať tvorivosť a kreativitu dieťaťa? Tu je zopár tipov:

Vytvorte pre hru správne podmienky

Aby dieťa mohlo tvoriť a byť kreatívne, potrebuje svoj vlastný priestor a pomôcky. Zároveň učíme dieťa, aby sa o svoje miesto a materiál, s ktorým tvorí - pracuje zodpovedne staralo. Ak trávite čas spoločne vonku, príroda ponúka množstvo podnetov pre hru. Dieťa môže kresliť do piesku, vytvárať obrázky z kamienkov, vetvičiek a listov, ležať na zemi a pozorovať oblohu a mraky.

Telesné potreby

Uistite sa, že je dieťa oddýchnuté po psychickej aj fyzickej stránke. Unavené, hladné, alebo choré dieťa nebude žiadna tvorivá aktivita zaujímať.

Inšpirujte

Pre svoje dieťa ste ako rodič najväčším vzorom, preto robte nové veci, spoznávajte nové miesta, opravujte alebo vylepšujte veci okolo seba. Ak je to možné poskytnite dieťaťu širokú škálu hračiek, ale takých, ktoré nie sú zamerané iba na jeden konkrétny účel, ale môže s nimi tvoriť, napr.: figúrky zvierat, kocky, postavičky ľudí, plastelína a pod.

Záujmy

Pokúste sa zistiť a nasledovne aj využiť záujmy dieťaťa. Deti chcú byť v mnohých veciach úspešné. Keď zistia, že zadaná úloha sa im vydarila, majú veľkú radosť a chuť ešte viac sa do aktivity zapojiť.

Podporujte dieťa

Ak má dieťa záujem o novú vec, rozprávajte sa s ním o jeho predstavách, podporte ho.Može to byť úsmev, pekné slová alebo pohladenie.

Priatelia

Dovoľte deťom pracovať spoločne s kamarátmi. Učia sa tak  skupinovej práci a väčšej komunikácii a socializácii.

Pocity detí

Je správne uistiť sa, či má dieťa dobrý pocit z toho čo robí. Dieťa  musí cítiť dobrý pocit z danej aktivity.

Tvorte spoločne

Vhodné sú náročnejšie a dlhodobejšie úlohy. Naučíte tak dieťa prekonávat prekážky, riešiť konflikty, podporí sa jeho trpezlivosť a čo je dôležité, strávite spoločný čas spolu J

Vymýšľajte scenáre

Dieťa napodobňuje dospelých v ich správaní a aj pri pohybových aktivitách. Povzbudzujte svojho drobečka, aby sa hral na lekára, na staviteľa, vesmírného bádateľa  a pod. Zapojte sa do hry, nasledujte pokyny dieťaťa a len niekedy zasiahnite.

Slovné aktivity

Hoci slovná zásoba vášho dieťaťa ešte nie je zrejme veľká a využíva len pár viet, zbožňuje básničky, riekanky, rozprávky ktoré mu čítate a hovoríte. Môže do nich dopĺňať slová a budete sa  spoločne zabávať. Takto môžete využiť čas aj, napr. pri cestovaní v aute alebo keď je vonku nepriaznivé počasie.

Čítajte

Urobte si čas a čítajte si so svojím dieťaťom, rozprávajte sa o tom, čo čítate. Nemusí to byť klasické čítanie, postačí kniha s ilustráciami a vymýšľanie si príbehov spolu s dieťaťom. Klaďte mu otázky, tým sa rozvíja jeho myslenie a fantázia.

Čas, kedy tvorivosť u človeka pracuje naplno, je práve v ranom detstve. Tak ju nechajte pracovať, podporujte svoje dieťa a nepremrhajte túto vzácnu možnosť!