• Úloha starých rodičov - vychovávať či rozmaznávať?

        • Prítomnosť starých rodičov v rodine je nenahraditeľná. Väčšina z nich prijíma túto úlohu s veľkou radosťou a zodpovednosťou. Všetci dobre vieme, že výchova detí je úlohou rodičov. Sú pre deti prirodzenou a najväčšou autoritou. 

          Rodina má stanovený svoj systém - pravidlá, ktoré by mali rešpektovať všetci jej členovia, vrátane starých rodičov. Takáto dohoda je v rodine veľmi dôležitá. Rodičia by mali mať v prvom rade pri výchove detí „rovnaký meter“. Nápomocní pri tom môžu byť aj starí rodičia.

          Narodením vnúčatka nastáva pre starých rodičov nová náplň života. Často sa však tak tešia na novú rolu, že môžu svojim správaním a zasahovaním uškodiť rodinným vzťahom.  Ich názory sa zväčša líšia od názorov mladých ľudí. Preto je dôležité ujasniť si na oboch stranách niektoré závažné skutočnosti. Dôležité je komunikovať spolu  o výchovných predstavách a názoroch mladej rodiny, aby nedochádzalo k zbytočným rodinným konfliktom. Zároveň je vašak naopak dobré uvedomiť si a zobrať do úvahy mnohé dobre mienené rady a skúsenosti starých rodičov. Vypočuť si ich, zobrať  si z nich podľa uváženia to správne a vhodné pre svoju vlastnú rodinu. Veď skúsenosti prežitých rokov starých mám a otcov sú nenaplnenou studnicou života. Rodičia potrebujú z času na čas „vypnúť - odreagovať sa“ a tak im určite dobre padne návšteva starých rodičov. Vzťah starých rodičov a vnúčat je oveľa viac uvoľnený. Nemajú voči vnúčatám také výchovné povinnosti ako rodičia. Preto od nich toľko nevyžadujú. Hovoríme, že ich doslova rozmaznávajú. A to je úplne prirodzené. Mieru rozmaznávania si však treba veľmi pozorne ustriehnuť! 

          Rozmaznávať sa dá nielen prostredníctvom darov a hračiek od výmyslu sveta, či povolením všetkých pravidel nastavených rodičmi a "skákaním aj po hlave". Rozmaznávať sa dá chvíľami na kolenách pri počúvaní zaujímavých príbehov z detstva starkej, babiny, či deda, spoločným hraním hier, ktoré sa kedysi hrávali, spevom ľudových piesní, ktoré dnes mnohé deti nepoznajú. Čo tak venovať sa spolu prvému vyšívaniu, či pleteniu, aj takto možno do nich vštepiť lásku a úctu k minulosti, k ľudovému umeniu a umeniu vôbec, či k samotným tradíciám. Nebojte sa pustiť deti so starkými na výlety do prírody, či spoločné bicyklovanie... možno  aj vás samotných prekvapia pri skákaní cez gumu, či švihadlo. Veď starká, ktorá ušije, či upletie bábike krásne šaty, nový kabátik, upečie voňavé buchty a chlieb sa určite ráta! Aj mama si v tomto hektickom svete zaslúži aj kúsok času pre seba a starká jej ho dopraje s toľkou láskou! Že starký ešte stále odvláda finty s futbalovou loptou? Že najväčšie tajomstvo skrýva v kufre s náradím, či za zamknutými dverami svojej garáže?  Tiež si na ne s láskou spomeniete ... A možno sa vám vtisnú slzy do očí, pri hlásku vášho dieťaťa, ktoré  do slov modlitbičky pre anjelika strážneho, ktorú ho naučila práve starká,  vloží celú rodinu pred večerným spaním.

          Za tým všetkým stojí veľa lásky a trpezlivosti, ktorej majú pre svoje milované vnúčatá viac než dosť. Aj toto je úloha starých rodičov. Pre svet vnúčat sú starkí veľkým prínosom, pre starkých sú okamihy s vnúčatami veľkým darom, ktoré si užívajú plnými dúškami... Veď, kto dnes vie, koľko ich bude a kedy sa skončia? Preto im ich treba dopriať čo najviac.  Veď nie všetci majú tú možnosť.

          Rodičia, majte na pamäti, že starí rodičia vás s radosťou "zaskočia"! Starí rodičia, rešpektujte vlastný život a rozhodnutia svojich detí! „Stráženie" vnúčat treba dopredu spolu naplánovať. Tak, ako má svoje vnútorné pravidlá nastavené mladá rodina, treba stanoviť pravidlá aj so starými rodičmi. Tí vnúčatá nevychovávajú, iba pri ich výchove pomáhajú. Hlavné a podstatné slovo má vždy rodič! Je nesmierne dôležité rešpektovať nastavený režim spánku dieťaťa, jeho stravovacie návyky aj obmedzenia.

          Dobré a pokojné rodinné vzťahy sú najväčšou devízou do života detí. Pestujte ich preto spoločne a s láskou!

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou MPČĽ 35 Brezno
      • 0911 514 692, 0908 965 224
      • Májového povstania českého ľudu 35, 977 01 Brezno Slovakia
      • Konzultačné hodiny: Párny týždeň - 9:00 - 10:30 hod., nepárny týždeň - 12:00 - 13:30 hod. V prípade potreby podľa dohody so zákonnými zástupcami dieťaťa.
      • https://www.facebook.com/materskaskola.drobcek