• Kniha - jeden z večných pokladov

• Chvíle s dobrou knihou zohrávajú významnú úlohu v rozvoji dieťaťa. Hoci ešte v predškolskom veku nie je čitateľom v pravom zmysle slova, vystačí si ako poslucháč, slová z knihy počúva, prezerá si obrázky, ukazuje, pomenováva a hovorí, či premýšľa. Potrebuje knihu ako súčasť spoznávania okolitého sveta, ako odpoveď na mnoho otázok. Výchovný vplyv knihy spočíva v jej názornosti a obraznosti. V minulosti to bol folkór (rečňovanky, vyčítanky, hry na lúke...), ktoré nahradili deťom knihu. Pomocou počúvania rozprávok si dieťa pred vstupom do školy osvojuje materinský jazyk, normy spoločenského správania, informácie o okolitom svete, ktorý ho obklopuje. Ďalším pozitívom čítania je rozvoj slovnej zásoby.

Literatúra je pre dieťa dôležitá. Rozprávka ho fascinuje, pretože v nej môže naplno rozvíjať svoju fantáziu. Rozprávkoví hrdinovia sa  často pre dieťa  stávajú vzorom. V tomto období dieťa vníma knihu ako hračku. Dokáže si k nej vytvoriť prirodzený a nenútený vzťah. Neoslovuje ich literatúra, ktorá sa drží reality. Postupným psychickým  vývinom dieťa začína rozlišovať realitu (skutočnosť) a výmysel. Začína rozoznávať, čo sa naozaj môže stať a čo je len vymyslené. Neberie doslova rozprávkovú fantastiku, ale podvedome verí jej zmyslu a nechá sa ňou unášať.

Deti majú krátku schopnosť udržať pozornosť a preto vyberajte kratšie texty, ktoré vydrží počúvať až do konca. Oporou pre ich pozornosť sú jednoduché pojmy, zrozumiteľná obraznosť, dynamický dej, jasná charakteristika postáv, nenáročný humor a pozvanie do hry. Potreba zmeny sa týka nielen fyzických, ale aj psychických aktivít. Literatúra môže uspokojovať potreby dieťaťa aj po tejto stránke. Kvalitné literárne dielo pre deti je vnútorne dynamické, nemôže byť popisné a pre dieťa nudné. Dieťa potrebuje moment prekvapenia, nápad, myšlienku.

Čítanie od útleho detstva nemusí sprevádzať len samotné čítanie kníh, niekedy sa oveľa hodnotnejšie javí práca s textom, komunikácia o ňom, analýza konania postáv, hľadania dobra či odsudzovanie zla. Dieťa sa dokáže s postavou porovnávať, nachádzať vlastné prežívanie, konanie. Práve pri spoločnom čítaní rozprávok sa nám môže dieťa otvoriť a porozprávať nám o svojich radostiach a smútkoch. A na toto všetko potrebuje blízku osobu, najlepšie rodiča.

Ak chcete pre svoje dieťa urobiť maximum pri rozvoji emócií i poznávania, rozprávajte sa s ním čo najviac oprečítanom. Stačí vám na to pár jednoduchých otázok:

• Čo sa ti na rozprávke páči?
          • Ako sa volá hlavná postava?
          • Aké problémy musí riešiť?
          • Ako sa rozprávka začína?
          • Ako sa skončila?
          • Ako by si ukončil(a) príbeh ty?
          • V akom prostredí (meste, dedine) sa odohráva dej?
          • Dozvedel(a) si sa niečo nové?
          • Čo by si ty urobil(a) inák ako postava?
          • Pripomína ti rozprávka niečo z tvojho života?
          • Aké pocity si mal(a) po prečítaní knihy?
          • Poznáš niekoho, kto ti pripomína hlavnú postavu?

Ako vybrať správnu knihu?

• Mladší predškolský vek (1. – 3. rok) – poézia (spievanky, rečňovanky), hračky, leporelá,
          • Starší predškolský vek (3. – 6. rok) – poézia (spievanky, rečňovanky, hádanky), autorské a ľudové rozprávky (zvieracie, fantastické s jednoduchšou štruktúrou); bájky, jednoduché príbehy zo života; z literatúry faktu umelecko-poznávacie knihy, knižné hračky, leporelá, obrázkové knižky, albumy, knihy so zvukovými nahrávkami, pracovné zošity, omaľovánky, vystrihovačky, detské encyklopédie, detské ľudové hry a bábkové hry.

Použité zdroje:

file:///C:/Users/HP/Downloads/vitezova-dieta+kniha-2016.pdf