• Dieťa a televízia - kedy vzťah neuškodí?

        • S televízorom je to rovnké, ako keď nenecháte dieťa samé s celou bonboniérou, musíte stanoviť aj pravidlá a primeraný čas. Na pozeranie televízie nie viac ako 30 minút za deň u detí mladších ako štyri roky a nie viac ako jednu hodinu za deň u detí do šiestich rokov. Vyberajte spolu s dieťaťom primeraný program a ešte raz: „Buďte prítomní, aby ste mohli sledovanie televízie regulovať!“

          Od akého veku môže dieťa pozerať televíziu?

          Škôlkari a predškoláci 

          Deti tejto vekovej kategórie dokážu pochopiť len jednoduché „obrazce“ ako dobrý a zlý, odvážny a zbabelý. Hovoríme tomu silná polarizácia. Preto vyžadujú také filmové postavy, ktoré sa dajú použiť na túto schému. Komplikovanejšie charaktery ešte nechápu. Preto si malí škôlkari myslia, že všetko, čo sa deje v televízii, je aj skutočnosť. To, čo tam dieťa videlo, považuje za rovnako reálne ako svet okolo seba.

          Deti tak zažívajú scény, akoby boli ich súčasťou. Až v predškolskom veku postupne začínajú chápať, že ide len o príbeh. V každom veku však platí zásada: deti musia rozumieť tomu, čo pozerajú a musia to vedieť spracovať. Ak to nedokážu, môžu vzniknúť problémy. Ak dieťa pozerá video alebo DVD, treba urobiť viacero prestávok (približne po 20-30 minútach). Ako dieťa prežíva sledovanie televízie, môžeme ľahko zistiť podľa jeho telesných reakcií: ak je príliš zahĺbené do deja, pri väčšom napätí si napríklad obhrýza nechty, alebo cmúľa končeky vlasov, zatvára oči alebo si zapcháva uši, skrýva sa a pod. Tieto preťaženia však nezmiznú so skončením programu, ale môžu mať za následok napríklad zvýšenú teplotu (červené uši), zvýšený tep alebo nočné mory. Priaznivé pre každú vekovú skupinu je, ak rodičia môžu pozerať televíziu spolu s deťmi a mladším deťom tak dodávajú svojou fyzickou prítomnosťou istotu. So staršími deťmi by sa mohli rodičia porozprávať o tom, čo práve pozerali – a hovoriť treba najmä o problematickejších scénach. V konečnom dôsledku je dôležité, aby mal film happy end,  a pokiaľ je možné, aby ho dieťa videlo. Lebo iba tak sa môže znovu správne uvoľniť.

          Zatiaľ, čo sedí pred televíznou obrazovkou, nevšíma si, ako rýchlo ubieha čas. Dieťa je v úplne inom svete a nie je preto zriedkavosťou, že reaguje agresívne, ak DVD vyplo alebo program sa v televízii skončil. Záleží teda len od rodičov, aby určili dieťaťu hranice a priebežne ho informovali o čase, ktorý môže stráviť pri televízore. Rodičia by mali deťom zadeľovať čas. Detskí psychológovia radia dovoliť deťom sledovať televíziu maximálne šesť hodín do týždňa pre deti mladšie ako šesť rokov.

          Ako správne zaradiť televíziu do života dieťaťa?

          V našej spoločnosti, kde všetko tak rýchlo plynie, je dôležité poskytnúť dieťaťu aj čas, kedy sa môže hrať, maľovať si alebo len tak leňošiť. Nezabudnite na dôležitú vec: Dieťa potrebuje čas na objavovanie a chápanie sveta. Čas, ktorý strávi dieťa do šiestich rokov pred televízorom, je čas, ktorý mu potom chýba na rozvoj jeho kreatívneho myslenia. Hra mu umožňuje oboznamovať sa s vecami a situáciami, a to pomocou jemu známej reči, dôverne známeho okolia a skúseností. Televízor neposkytuje žiaden priestor pre takéto symbolické hry a blokuje rozvoj kreativity. Dieťa si pamätá videné z televízora, spracúva to, ale nie je samotným tvorcom nápadov a myšlienok.

          Aké televízne programy sú dobré pre deti?

          Sledujte spolu s dieťaťom programy primerané jeho veku, aj to v rozumnom rozsahu. Nepokúšajte sa zneužiť televízor alebo počítač ako pestúnku na dlhé hodiny. Takto vidíte, čo pozerá a máte priestor porozprávať sa s ním o tom.

          Tipy pre rozumné využívanie televízie pre deti

          • Deti by nemali pozerať televíziu nikdy celkom samé.
          • Odstup medzi dieťaťom a televízorom by mal byť asi tri metre.
          • Odpovedajte na všetky otázky, týkajúce sa diania na televíznej obrazovke ihneď (ak je to možné).
          • Hovorte o obsahu programov. Vyjadrite súhlas alebo kritiku k jednotlivým osobám.
          • Nechajte dieťa, aby vám občas prerozprávalo, čo pozeralo v televízii. Dozviete sa tak veľa o jeho predstavách a názoroch a môžete s ním o tom hovoriť.
          • Príliš rýchly sled obrazov pri neharmonických filmoch môže dieťa preťažiť. Bude potom nepokojné a nervózne.
          • Deti myslia menej na televíziu, ak sledujú program v presne stanovenom čase počas dňa.
          • Na vytvorenie rovnováhy k sledovaniu televízie by mali mať deti dostatok času aj na to, aby trávili čas s kamarátmi na čerstvom vzduchu.
          • Ako všade, aj tu platí: Buďte vzorom, podľa ktorého sa môžu deti orientovať. Takže častejšie vypnite televízor, pohľadajte iné aktivity, ktoré vyplnia čas vám a dieťaťu, a potom hurá do toho.

          Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste vaše deti nemali podporovať v pozeraní televízie a pomôcť im plnohodnotnejšie využívať ich voľný čas:

          1. Sledovanie televízie deti oberá o čas

          Keď deti pozerajú denne niekoľko hodín televíziu, podriaďujú sa zvyku, kvôli ktorému nemajú čas na učenie, šport, stretávanie s kamarátmi.

           

          2. Televízor spomaľuje myslenie

          Niektoré štúdie tvrdia, že deti, ktoré pozerajú veľa televízor, sú nepozornejšie a horšie sa im vyvíja mozog. Pri aktivitách ako rozprávanie sa s priateľom, používanie počítača, čítanie knihy, ste aktívni a váš mozog musí pracovať. Pridlhé pozeranie TV robí deti pasívnejšími vo svojom živote.

          3. Televízne programy útočia na city dieťaťa

          Aby bola  zabezpečená vysoká sledovanosť v televíznych  programoch sa manipuluje s citmi, ako sú  strach, vina, smútok, túžba, nešťastie. Deti nie sú dostatočne zrelé na to, aby vedeli tento nápor pocitov adekvátne spracovať.

          5. Televízia bráni rozvoju sociálnych vzťahov

          Pri pozeraní televízie ľudia nekomunikujú, nespoznávajú sa, nediskutujú, nerozprávajú si zážitky, nepýtajú si rady, iba sledujú, čo sa deje  na televíznej obrazovke.

           

          Vedecké výskumy jednoznačne dokazujú, že deti, ktoré minimálne alebo vôbec nesledujú TV, sú všestrannejšie, psychicky vyrovnanejšie, optimistickejšie, tvorivejšie, aktívnejšie a majú lepšie sociálne kontakty. Už len kvôli týmto argumentom sa televíziu obmedziť určite oplatí.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou MPČĽ 35 Brezno
      • 0911 514 692, 0908 965 224
      • Májového povstania českého ľudu 35, 977 01 Brezno Slovakia
      • Konzultačné hodiny: Párny týždeň - 9:00 - 10:30 hod., nepárny týždeň - 12:00 - 13:30 hod. V prípade potreby podľa dohody so zákonnými zástupcami dieťaťa.
      • https://www.facebook.com/materskaskola.drobcek