• Zahrajte sa s nami!

        • Hra: "PREBUDENÉ HLÁSKY"

          Potrebujete: stopky, priestor bytu, resp. domu

          Postup hry: Na začiatku hry určí dospelý bezpečné miesto na ukladanie predmetov a jednu hlásku abecedy, ktorú ostatní hráči prebudia. Spolu so stlačením stopiek na odpočítavanie času, dá signál ostatným hráčom pre začiatok hry klasickým odštartovaním "tri - dva - jeden - štart". Úlohou hráčov bude v časovom rozpätí 5 minút nájsť v domácnosti čo najviac vecí, ktoré sa danou hláskou začínajú a zhromaždiť ich na určené miesto. Po uplynutí času zakričí dospelý hlasné "stop", čím hracie kolo zastaví. Overí správnosť výberu predmetov hráčmi. Tí však musia za ďalšie 2 vymedzené minúty uložiť všetky predmety na miesto, odkiaľ ich vzali. Hra môže pokračovať ďalším kolom s vymedzením novej hlásky na prebudenie (upravené podľa https://www.babyweb.sk/). 

          Hrou si dieťa rozvíja schopnosť sluchovej diferenciácie hlások, ale aj pohotovosť, obratnosť a rýchlosť.

           

          Hra: "RODINA VESELÝCH"

          Postup hry: Hráčom prideľte roly - jeden dospelý bude rodinným "rozprávačom", ďalším prináleží úloha, v ktorej budú vystupovať ako otec Veselý, mama Veselá, syn Veselý, dcéra Veselá, starý otec Veselý, kmotor Veselý, sused Veselých... Každý hráč dostane jednu rolu, ideálne je, keď nebudú rovnaké ako v reálnom živote, z mamy urobte dcéru, z dcéry kmotrou a pod. Nová rodina Veselých sa pohodlne usadí, rozprávač rozpráva vymyslenú historku z ich fiktívneho života, pričom sa snaží čo najčastejšie zmieňovať  o jednotlivých členoch rodiny. Všetci musia dávať pozor, ich úlohou je totiž zakaždým, keď je vyslovené ich meno, pohotovo vstať, pokloniť sa ostatným a sadnúť si späť na miesto. Pri spomenutí rodiny Veselých musia vstať všetci jej členovia. Rozprávača môže v druhom kole vymeniť ďalší hráč (upravené podľa Auxtovej, Štulajterovej, 1998). Príbeh sa môže začínať napríklad takto: Tam, kde sa voda sypala a piesok sa lial, v jednom panelákovom dome a malom byte žila počas karantény rodina Veselých  - otec Veselý, mama Veselá, syn Veselý aj dcéra Veselá. Z času na čas k nim zavítala kmotra Veselá. Vtedy vždy mama Veselá upiekla chutný koláč, otec Veselý povysával celý byt a syn Veselý s dcérou Veselou upratali svoje izby, ktoré sa v tomto čase zmenili na škôlku, školu aj ihrisko. A len čo zazvonil zvonec a otvorili sa dvere, v ktorých sa objavila kmotra Veselá, zmenil sa nudný život rodiny Veselých medzi panelákovými stenami na jednu obrovskú zábavu..." . Čo sa bude diať v príbehu ďalej, je už len vo fantázii hráčov. Zábava je však zaručená!

          Hrou si dieťa rozvíja fantáziu a tvorivosť v rečovom prejave, aktívne počúvanie, pozornosť a pohotovú reakciu na slovný signál.

           

          Hra: "TICHÁ POŠTA"

          Postup hry: Hráči si posadajú vedľa seba do radu, prvý z ncih pošepne slovo susedovi tak, aby ho ostatní nepočuli. Postupne si slovo šepkaním odovzdajú medzi sebou všetci hráči až po posledného v rade, ktorý slovo vysloví nahlas. Rovnakým spôsobom si cez tichú poštu môžu posielať krátke odkazy vo vetách. 

          Hrou si dieťa rozvíja správnu artikuláciu hlások a hláskových skupín.

           

          Hra: "ŠAŠOV CIRKUS"

          Postup hry: Dospelý stvárni v hre "šaša" - na začiatku hry si tajne zvolí jednu hlásku, bez toho, aby ju prezradil ostatným hráčom. Hláska je pre neho kľúčom k výberu vecí, ktoré si so sebou zoberie do cirkusu. Hráči postupne navrhujú šašovi veci, ten vyjadrením ÁNO alebo NIE určí, či si danú vec do cirkusu vezme. Napr. komín - áno, obruč - nie, koňa - áno, klavír - áno, medveďa - nie, artistov - nie, žonglérov - nie, kúzelníka - áno, loptu - nie, leva - nie, atď. Úlohou hráčov je zorientovať sa v tomto "nezmyselnom" výbere šaša a odhaliť princíp jeho výberu, ktorým je určenie začiatočnej hlásky slov. 

          Hrou si dieťa rozvíja schopnosť sluchom rozlíšiť hlásku na začiatku slova aj logické myslenie.

           

          Hra: "CHYŤ CHVOSTÍK"

          Potrebujete: šatka, látková vreckovka aleb kus látky, bezpečný priestor

          Postup hry: Určený hráč, na začiatku ideálne "dospelák", si šatku zastrčí za nohavice na chrbte, v hre predstavuje chvostík. Ostatní hráči sa snažia chvostík získať, dovolené je chytať len chvostík, nie hráča samotného. Komu sa to podarí, založí si chvostík a hra pokračuje ďalej. Zábava nebude mať konca. V zložitejšom variante hry si chvostík z látky založí každý hráč, úlohou je potom pozbierať čo najviac chvostíkov od ostatných hráčov. Každý si zároveň musí strážiť ten svoj. 

          Hrou si dieťa rozvíja základný lokomočný pohyb - beh, obratnosť a rýchlosť.

           

          Hra: "LOV NA LEGO"

          Potrebujete: časti Lega, prípadne inej farebnej stavebnice

          Postup hry: Pripravte si spolu s deťmi stavebnice Lega tak, že pre každého hráča napočítate 10 častí jednej farby. Koľko hráčov sa do hry zapojí, toľko farieb potrebujete. Nezabudnite na to, že jeden hráč bude Lego ukrývať, ten potom stavebnice "neloví". Ak vám farebná škála Lega nepostačuje, pomôžte si s inou farebnou stavebnicou. Určený hráč poskrýva po dome, resp. byte takto pripravené stavebnice. Hráčom priradí farbu, ktorú začnú po určenom signále hľadať. Ich úlohou je čo najskôr nájsť všetkých 10 častí svojej farby a priniesť ich na určené miesto. Dajte deťom priestor na to, aby si vytvorili vlastnú stratégiu zbierania, dá sa predpokladať, že najmä mladšie deti, ktoré nebudú mať od koho odpozerať spôsob, budú nosiť na určené miesto zbierania stavebnice po jedenej. Aj tým, že dieťa objaví efektívnejší spôsob zbierania všetkých častí naraz a jediným položením na miesto, sa učí. Ak tento princíp objaví samo, bez vášho zásahu, nezabudne naň :) Vyhráva ten, kto prvý nájde a uloží na určené miesto 10 stavebníc svojej farby (podľa námetu https://eduworld.sk/). 

          Hrou si dieťa rozvíja schopnosť počítať od 1 do 10, určiť počet prvkov v skupine, orientovať sa v priestore, identifikovať farby.

           

          Hra: "LETÍ - LETÍ"

          Potrebujete: deku

          Postup: Posadajte si do kruhu, dospelý bude hru viesť. Odrieka riekanku: „Letí, letí, všetko letí, čo má krídla všetko letí. ... letí!“ Do jej textu doplní vec, predmet, ktorý lieta, alebo taký, ktorý lietať nedokáže. Ostatní hráči počas riekanky plieskajú dlaňami do stehien v jej rytme. Polohou rúk reagujú na doplnené slovo. Ak predmet v riekanke lieta, ruky vzpažia, ak nelieta, ruky nechajú spustené vedľa tela. Hráč, ktorý sa pomýli, dáva "zálohu", t.j. niečo zo svojho oblečenia pod deku. Keď je kopa značne veľká, s riekankou sa končí. Dospelý spod deky vyberá postupne po jednom vždy jednu zálohu tak, aby ostatní hráči nevideli, čo drží v ruke, s otázkou: "Čo urobí tento hriešnik, ktorého zálohu v ruke držím?" Všetci spolu vymyslite jednoduchú úlohu, napr. zaspieva pieseň, poskáče na jednej nohe, urobí 10 drepov a pod. Potom ukážte časť oblečenia, ktorú ste držali v ruke. Jej majiteľ musí splniť zadanú úlohu, ak ju chce dostať späť. Hra pokračuje dovtedy, kým pod dekou nič neostane.

          Hrou si dieťa rozvíja pozornosť, sústredenie aj odvahu vystúpiť pred ostatnými.

           

          Hra: "ZIMA - TEPLO"

          Potrebujete: menšiu plyšovú hračku 

          Postup hry: Dieťa pošlite za dvere, hračku schovajte v priestore miestnosti. Úlohou dieťaťa je nájsť schovaného plyšáka s malou pomocou dospelého. Slovne naznačujte dieťaťu, či je blízko hračky, alebo sa vzďaľuje. Keď sa blíži k úkrytu, hovorte "teplo - teplo - teplejšie", naopak, keď sa vzdiali, bude "zima - zima". To, že už má hračku na dosah  ruky, naznačte slovami "zhoríš!". Nech vás neprekvapí, že dieťa zo začiatku vôbec nebude chápať princíp hry. Zopakujte ukrývanie pre dieťa niekoľkokrát, narastajúca úspešnosť pri hľadaní bude pre vás znamením, že si roly môžte vymeniť. Choďte za dvere a nechajte dieťa, aby vás v priestore navigovalo pomocou určených slov. Hračku môžte schovať aj do zásuvky, vhodné je vtedy nechať trčať aspoň malinký kúsok.

          Hrou si dieťa rozvíja orientáciu v priestore aj aktívne počúvanie a reakciu na slovný signál.

           

          HRA: "LEPIDLO"

          Potrebujete: voľný bezpečný priestor 

          Postup hry: Hráči sa pohybujú voľne v priestore (chodia alebo behajú podľa toho, čo im prostredie dovoľuje). Jeden z dospelých bude dávať slovný signál v podobe vety - Lepidlo sa vylialo, "kolenom" nás zlepilo. Na tento signál musia všetci hráči pribehnúť k sebe a zlepiť sa dokopy určenou časťou tela. Slovný pokyn obmieňajte v hre dovtedy, kým nepoužijete všetky časti tela (upravené podľa Krestovská - Juklíčková).

          Hrou si dieťa rozvíja poznanie jednotlivých častí tela, hrubú motoriku, obratnosť, rýchlosť a schopnosť pohotovo reagovať na slovný signál. 

           

          Hra: "STOLIČKOVÁ"

          Potrebujete: dostatočne veľký voľný a bezpečný priestor, stoličky, CD prehrávač s hudobným nosičom, 

          Postup hry: Stoličky usporiadajte do radu. Jeden dospelý bude "obsluhovať" prehrávač (púšťať a zastavovať hudbu), určovať zviera a odoberať stoličky. Úlohou ostatných hráčov je napodobňovať pohybom dané zviera počas času, kým znie hudba. V okamihu, keď hudba stíchne, musí si každý hráč čo najrýchlejšie sadnúť na jednu zo stoličiek. Postup zopakujte niekoľkokrát bez odoberania stoličiek. Následne pustite hudbu a kým ostatní znázorňujú zviera, zoberte stoličku z radu. Komu po vypnutí hudby miesto neostalo, vypadáva z hry a povzbudzuje ostatných hráčov. Po každom kole odoberte stoličku tak, aby bol počet hráčov o jedného väčší, ako je počet stoličiek. Vyhráva ten, kto si ako posledný sadne na  stoličku za vyššie stanovených podmienok. Hra sa dá obmeniť tak, že hráči namiesto napodobňovania zvierat vyjadrujú hudbu improvizovaným tanečným pohybom.

          Hrou si dieťa rozvíja pohybové zručnosti, pohotovosť aj rýchlosť a obratnosť, rovnako schopnosť vyrovnať sa s prípadnou prehrou.

           

          Hra: "PALČEK A OBOR"

          Potrebujete: veľkú a malú loptu

          Postup hry: Hráči sa postavia alebo si sadnú tesne vedľa seba do kruhu. Veľká lopta predstavuje v hre obra, malá Palčeka. Úlohou hráčov je čo najrýchlejšie si medzi sebou podávať loptu v určenom smere tak, aby obor nechytil Palčeka. Čo by znamenalo, že sa obe lopty stretnú súčasne pri jednom hráčovi.

          Hrou si dieťa rozvíja obratnosť, pohotovosť a rýchlosť.

           

          Hra: "ČERTOVA REŤAZ"

          Postup hry: Jeden zvolený hráč - čert naháňa ostatných hráčov. Ten, koho sa dotkne, pripojí sa do reťaze chytených čertíkov a spolu, držiac sa za ruky, naháňajú ostatných až do chvíle, kým nie sú všetci súčasťou čertovej reťaze (námet Krestovská - Juklíčková).

          Hrou si dieťa rozvíja základný lokomočný pohyb - beh aj schopnosť spolupracovať.

           

          Hra: "DOBRÝ DEŇ, POĎTE VON!"

          Postup hry: Hráči sa posadia do kruhu smerom čelom dovnútra. Určený hráč - vyvolávač obchádza kruh zvonku, niekomu zaklope prstom na rameno s výzvou - "Dobrý deň, poďte von!" Takto oslovený hráč vybehne a naháňa vyvolávača okolo kruhu. Ten sa snaží čo najrýchlejšie dostať na prázdne miesto medzi sediacimi hráčmi a zaujať pozíciu hráča, ktorého vyvolal z kruhu. Ak sa mu to podarí, ostáva sedieť a spoluhráč preberá úlohu vyvolávača. Ak však oslovený hráč vyvolávača chytí, sadá si späť do kruhu a vyvolávač si hľadá svoje miesto inde v ďalšom kole.

          Hrou si dieťa rozvíja pohotovú reakciu, obratnosť aj rýchlosť.

           

          Hra: "STRATILA RYBKA FARBU"

          Postup hry: Hráči sa pohybujú voľne v priestore, pohybom tela napodobňujú plávanie rybiek. Určený hráč stojí obďaleč a odrieka "Stratila rybka farbu ... " napr. zelenú. Hráč vyzývač počíta následne do päť. Úlohou hráčov - rybiek je čo najrýchlejšie sa poobzerať po okolí a dotknúť sa rukou predmetu určenej farby. Ak to "rybka" nestihne, kým odznie číslo 5, alebo sa dotkne inej farby, ako bola určená, preberá v hre úlohu vyzývača, teda určuje farbu a počíta.

          Hrou si dieťa rozvíja schopnosť rozlišovania farieb a ich odtieňov, pohotovosť a rýchlu reakciu na slovný podnet.

           

          Hra: "KUBO VELÍ"

          Postup hry: Voľne sa rozostavte v priestore, tak, aby vám nič nebránilo vo voľnom pohybe. Určený hráč  zadáva ostatným slovné pokyny vo forme "Kubo velí!" (napr. Kubo velí sadnúť! Kubo velí postaviť sa na jednu nohu! Kubo velí ľahnúť si na brucho" atď.) Hráči tieto povely plnia Keď je však v pokyne vynechané spojenie "Kubo velí" a vysloví sa len "skákať", nikto nesmie reagovať. Kto sa pomýli, vypadáva z hry. Vyhráva ten, kto vydrží najdlhšie reagovať správne.

          Hrou si dieťa rozvíja pohybové zručnosti pri zmene postojov a polôh, schopnosť pohotovej reakcie, sústredenie a pozornosť.

           

          Hra: "ŽABA"

          Potrebujete: loptu, väčší bezpečný priestor

          Postup hry: Rozostupe sa do kruhu a začnite si hádzať medzi sebou loptu. Vo chvíli, keď niekto loptu nechytí, získava jedno písmenko zo slova ž-a-b-a. Hra končí vo chvíli, keď niekto z hráčov nazbiera celé slovo "žaba", teda všetky 4 písmená tohto slova (upravené podľa H. Herinkovej, 2020). 

          Hrou si dieťa rozvíja pohotové reakcie na pohybujúcu sa loptu, pohotovosť a pohybové zručnosti.

           

          Hra: "NA FÚRIK"

          Potrebujete: čistú plochu interiéru alebo exteriéru

          Postup hry: Stanovte vzdialenosť, ktorú je potrebné prejsť. Dieťa urobí podpor ležmo, rodič ho chytí za obe nohy tak, že je donútené pri pomalom pohybe vpred chodiť po rukách. Úlohou dieťaťa je rúčkovaním prejsť celú určenú trasu ako "fúrik". Súťažiť môže naraz viacero „fúrikov“, stačí, že sa s druhým dieťaťom zapojí aj druhý rodič. Keď deti pohyb ľahko zvládnu môžte sa pretekať o najdlhšiu výdrž.

          Hrou si dieťa rozvíja pohybové zručnosti, fyzickú zdatnosť a vytrvalosť.

           

          Hra: "OPAC - OPAC"

          Postup hry: Určite základňu, pri ktorej jeden hráč pomaly počíta do 10. Ostatní využijú tento čas na nájdenie najvhodnejšej skrýše. Po skončení počítania, upozorní počítajúci ostatných, že začína hľadať – najlepšie tak, že zakričí: Schovaní – neschovaní, idem! Ak niekoho nájde, musí sa rozbehnúť naspäť k základni, dotknúť sa jej rukou a zakričať: Opac, opac, ....! s menom nájdeného hráča. Schovaní, ktorým sa podarí k základni pribehnúť a „opacovať“ hľadajúceho skôr, ako on „opacuje“ ich, sú zachránení. V ďalšom kole hľadá prvý hráč, ktorý bol nájdený a pribehol neskoro. Ak by hľadajúceho predbehli všetci, hľadá opäť on (upravené podľa Ševt-u).

          Hrou si dieťa rozvíja schopnosť rýchlej reakcie a pohybové zručnosti.

           

          Hra: "KLIK - KLAK ČIERNA BABA"

          Postup hry: Dieťa posaďte oproti seba s vystretými nohami, bude predstavovať "čiernu babu". Jej úlohou je zatvoriť ústa a neukázať zuby. Navonok nič zložité, vy však budete túto "babu" štekliť tak, že budete rukami prechádzať po nohách dieťaťa od stehna po koleno a späť s jemným stláčaním nôh medzi palcom a ostatnými prstami ruky po bokoch nohy. Pritom odriekate: Klik - klak čierna baba, neukazuj biele zuby, ak ich ukážeš budeš .... (napr. spievať pieseň - skákať na jednej nohe - utierať riad - upratovať izbu atď.). Ak dieťa vydrží váš nápor, získava v hre bod. Ak však nevydrží a usmeje sa, čím odhalí svoje zúbky, musí urobiť to, čo ste zakomponovali do textu riekanky, napr. zaspievať pieseň. V hre pokračujete výmenou rolí, vy budete čierna baba, dieťa zadáva úlohu. Vyhráva ten, kto má v hre najviac bodov za to, že sa nenechal rozosmiať. 

          Hrou si dieťa rozvíja jemnú motoriku, pamäť aj svoje vôľové vlastnosti.

           

          Hra: "PÍSMENKÁ NA HLAVE"

          Potrebujete: knihu, väčší voľný priestor, umelé prekážky, stopky

          Postup hry: V priestore si vymedzíte dráhu na chodenie, na začiatku môže byť rovná a krátka. Hráč sa postaví na štartovacie miesto, na hlavu si položí knihu a snaží sa prejsť určenú trasu tak, aby mu kniha z hlavy nespadla. Počas chôdze sú ruky voľne vedľa tela. Ak kniha spadne, hráč sa vracia späť do východiskovej pozície a pokračuje v nej znovu od začiatku. Atraktivitu a súťaživosť zvýšite meraním času, za ktorý jednotliví hráči zvládnu prejsť úsek s písmenkami na hlave. Rovnako predĺžením dráhy, či položením rôznych prekážok do dráhy, ktoré sa dajú prekonať pri chôdzi. Vyhráva ten, kto prejde dráhu najrýchlejšie. Úloha sa na prvý pohľad zdá jednoduchá, na vyskúšanie je však pre dieťa omnoho náročnejšia. 

          Hrou si dieťa rozvíja správne držanie tela, rovnováhu, ktorá je dôležitá pre všetky ostatné pohyby tela aj koordináciu, rovnako vôľové vlastnosti.

           

          Hra: "ČO SA ZMENILO"

          Postup hry: Vyberte si jedného hráča, ktorý ako prvý odíde za dvere. Ostatní na sebe niečo zmeňte, napr. môžte si medzi sebou vymeniť časť oblečenia, vyzuť si papuču alebo učesať vlasy na druhú stranu. Následne zavolajte hráča spoza dverí naspäť do miestnosti. Jeho úlohou je zistiť, čo sa zmenilo. Vhodné je, keď si na začiatku presne určíte počet zmien, ktoré treba nájsť. Začínať môžte počtom 3 a ten, v prípade úspešnosti po každom kole zvyšujte, pri najstarších deťoch až do 6. Hru môžete obmeniť otočením pravidiel, kedy na sebe niečo zmení hráč, ktorý vyjde z miestnosti. Bude však musieť urobiť len minimálnu zmenu, pretože následne bude celá skupina hádať, čo je inak na ňom (upravené podľa námetu - https://www.webnoviny.sk/).

          Hrou si dieťa rozvíja vizuálne vnímanie, pamäť aj tvorivosť.

           

          Hra: "MAČKA VO VRECI"

          Potrebujete: látkové vrecúško alebo tašku, rôzne predmety z domácnosti bez ostrých hrán a špicov, šatku na zaviazanie očí

          Postup hry: Do vrecka alebo tašky poukladajte rôzne predmety. Potom jednému hráčovi previažte oči šatkou. Jeho úlohou bude siahnuť do vreca, vybrať si jeden predmet a len pomocou hmatu zistiť, čo to je. Ak uhádne, predmet si necháva pri sebe. Ak nie, môže sa naň pozrieť, no musí ho vrátiť ho späť do vreca. Rovnakým spôsobom pokračuje ďalší hráč v poradí. Vyhráva ten, kto správne pomenuje najviac predmetov. Ak sa hrá dvojica, roly si vzájomne vymieňajte (upravené podľa Z. Venglíkovej, 2020).

          Hrou si dieťa rozvíja stereognostický zmysel, t.j. schopnosť rozlišovať veci hmatom. 

           

          Hra: "KUFOR"

          Potrebujete: voľný priestor v prírode

          Postup hry: Vonku si vymedzte okruh, na ktorom budete behať. Začne dospelý, ktorý ako prvý obehne kolo, ťapnutím dlaňou do pripravenej dlane hráča si zvolí toho, koho berie do kufra, čo znamená, že s ním pobeží ďalšie kolo. Týmto spôsobom si postupne "zbalí do kufra" všetkých hráčov. Posledné kolo tak bežia všetci hráči spolu. Ak bude okruh menší, môžte z kufra postupne hráčov "vybaľovať". Menom vždy oslovte toho, kto po odbehnutí kola ostáva oddychovať vo východiskovej pozícii. Dôležité je voliť na začiatku starších a teda aj fyzicky zdatnejších hráčov, ktorí budú behať dlhšie (upravené podľa D. Zemana, 2020).

          Hrou si dieťa rozvíja hrubú motoriku, fyzickú zdatnosť a vytrvalosť.

           

          Hra: "NA SOCHY"

          Potrebujete: CD prehrávač s hudbou, väčší prázdny a bezpečný priestor

          Postup hry: Ide o obľúbenú hudobno-pohybovú hru detí. Jeden dospelý bude obsluhovať CD prehrávač, čo znamená, že bude hudbu púšťať počas hry a následne zastavovať. Dôležité je, aby to robil nenápadne bez akýchkoľvek zbytočných pohybov, pretože deti potom reagujú na jeho pohyb, nie na zvukový podnet. Pustite hudbu, na ktorú hráči reagujú improvizovaným tanečným pohybom v jej rytme. Keď sa hudba preruší, musia zostať stáť ako socha. Hýbať sa môžu začať opäť až po spustení hudby. 

          Hrou si dieťa rozvíja pohotové reakcie na zvukový signál aj cítenie rytmu.

           

          Hra: "NOHY A RUKY"

          Potrebujete: bezpečný voľný priestor

          Postup hry: Hra je vhodná pre celú rodinu, čím viac hráčov sa do nej zapojí, tým je zábava väčšia. Určený hráč zadáva pokyn, ktorý pozostáva z určenia počtu častí tiel, ktoré sa dotýkajú zeme. Úlohou hráčov je vymyslieť a vzájomne sa pospájať do útvaru tak, aby v zadanom rozpoložení vydržali aspoň 6 sekúnd. Napr. "na zemi ostanú len 3 nohy a 4 ruky, alebo 5 rúk a 1 noha alebo 1 hlava, 2 kolená, 1 noha a 4 ruky" a pod. Dôležité je dbať na bezpečnosť hráčov (upravené podľa J. Koníčkovej, 2019).

          Hrou si dieťa rozvíja hrubú motoriku, tvorivosť a fantáziu, rozlišovanie častí tela, určovanie počtu, rovnako zmysel pre statiku.

           

          Hra: " OBRÁZOK NA ČELE"

          Potrebujete: akékoľvek obrázkové kartičky 

          Príprava: Ak máte doma pexeso, ponechajte v hre len po jednej karte z páru. Kartičky si môžte vyrobiť spolu s deťmi aj vystrihnutím rôznych obrázkov z časopisov a ich nalepením na papierový podklad. Prípadne spolu nakresliť ;)

          Postup hry: Vytvorte hráčsku dvojicu, na začiatok hry je ideálny pár rodič dieťa. Sadnite si oproti sebe. Karty uložte na kopu obrázkom dole. Dieťa si vyberie z ponuky kariet jednu tak, aby nevidelo, čo je na nej zobrazené a priloží si ju na čelo. Rodič sa snaží čo najpresnejšie opísať obrázok bez toho, aby ho pomenoval. Úlohou dieťaťa je pozorne si vypočuť tento opis a uhádnuť, aký obrázok je na karte. Ak sa mu to podarí, necháva si kartu pri sebe a roly sa vzájomne vymenia. Ak nie, vráti kartu späť medzi ostatné na spodok kopy a ťahá si ďalšiu. V hre potom pokračuje rovnakým spôsobom.

          Pri školákoch môžte použiť náročnejší variant, kedy hráč s kartou na čele kladie otázky, ktorými sa snaží zistiť, čo je na obrázku, ktorý má priložený na čele. Otázky však musí formulovať tak, aby jeho protihráč vedel odpovedať len slovami "áno - nie", napr. Je to zviera? Má nohy? Vie lietať?

          Hrou si dieťa rozvíja reč a kritické myslenie.

           

          Hra: "ŠIEL GAŠPARKO DO MESTEČKA"

          Postup hry: Rodič začína hru vetou: "Šiel Gašparko do mestečka a kúpil si tam gitaru... ". Úlohou dieťaťa je pozorne počúvať, zapamätať si text, zopakovať celú vetu a pripojiť ďalšiu vec. Napríklad,"Šiel Gašparko do mestečka a kúpil si tam gitaru a čižmy." Ďalší hráč to presne zopakuje a pripojí ďalšiu vec: "Šiel Gašparko ...slaninu", postupne sa takto pridávajú ďalší hráči.  Pozor! Vymyslené veci musia nasledovať v presnom poradí, ako boli pridávané do hry. Pri menšom počte hráčov sa stále striedajú dookola vo vopred dohodnutom poradí. Hra končí vo chvíli, keď je reťaz slov taká dlhá, že si ju už deti nedokážu zapamätať. Ideálne pri škôlkároch je, keď je slov aspoň 10. V prípade, že hra zaujme, dá sa opakovať v rôznych variáciách, napr.  „Balím si batoh a dám si doň jablko a chlieb s maslom...”, „Bol som v lese a videl som tam...“, „Išiel otec do bazáru a kúpil tam...“. Skupina hráčov si navzájom kontroluje správnosť zapamätaných vecí a ich poradie. 

          Hrou si dieťa rozvíja pozornosť a pamäť.

           

          Hra: "ROVNAKÉ OBRÁZKY"

          Potrebujete: špáradlá, zápalky alebo špajdle, šatku

          Postup hry: Vezmite 8 kusov paličiek, ktoré ste našli doma - 4 z nich sú pre vás, 4 pre dieťa. Poskladajte na plochu jednoduchý tvar alebo zostavu zo svojich paličiek. Dieťa si ju pozorne prezrie, potom ju opatrne zakryte šatkou. Úlohou dieťaťa je zapamätať si váš útvar a poskladať vedľa na plochu úplne rovnaký zo svojich paličiek. Potom odkryte vašu zostavu, porovnajte spolu s dieťaťom a zistite, či ju dokázalo napodobniť správne. Ak sa dieťaťu opakovane nedarí, je to znak toho, že je preň úloha ešte náročná, zjednodušte ju znížením počtu paličiek. Zdatnejším deťom môžte naopak úlohu sťažiť, predkladajte im na zapamätanie náročnejšie zostavy z piatich až ôsmich dielov. Školákom sa nebojte pridať aj 10 a viac kusov (námet K. Guziová, 2005).

          Hrou si dieťa rozvíja zrakové vnímanie, pozornosť aj pamäť.

           

          Hra: "UROB KROK"

          Potrebujete: väčší bezpečný a prázdny priestor

          Postup hry: V priestore vymedzíte štart (napr. pri jednej zo stien miestnosti, vonku vyznačte na zemi pomocou kamienkov, paličiek a pod.) a cieľ (pri protiľahlej stene a pod.). Dieťa sa postaví na štart. Jeho úlohou je medzi rôznymi slovami, ktoré počuje zaregistrovať svoje meno a na tento sluchový vnem reagovať krokom vpred. Zrozumiteľne mu vysvetlite pravidlá a vyskúšajte, či im porozumelo. Potom monotónne a pomaly vyslovujete rôzne slová, medzi ne vsúvajte meno dieťaťa, napríklad: dom, kvet, Betka, auto, jablko, strom, Betka, bábika, lopta, sveter, stolička, Betka, koláč, ryba atď. Vždy, keď dieťa počuje svoje meno, urobí jeden krok dopredu, smerom k cieľu. Ak svoje meno prepočuje a nezaregistruje ho, musí urobiť jeden krok dozadu. Hra pokračuje až dovtedy, kým sa dieťa presunie až k cieľu. Hru môže hrať aj viac detí, pričom každé reaguje len na svoje meno v reťazi vyslovovaných slov. Spočiatku môže byť vzdialenosť medzi štartom a cieľom kratšia, postupne ju môžte predlžovať. Ak sa budete hrať vonku, dávajte pozor na to, aby ste slová vyslovovali dosť hlasno, nakoľko sa hlas vo voľnom priestore značne rozlieha (námet K. Guziová, 2005).

          Hrou si dieťa rozvíja hrubú motoriku a sluchovú diferenciáciu. 

           

          Hra: "OPAKUJ PO MNE!"

          Postup hry: Dieťa sa posadí vedľa rodiča tak, aby naňho dobre videlo. Obaja však majú tvár obrátenú rovnakým smerom. Rodič vymýšľa rôzne polohy a pohyby, ktoré komentuje presnou inštrukciou aj názornou ukážkou. Úlohou dieťaťa je určený pohyb ukázať, v prípade, že si nie je isté, napodobniť ho po vzore rodiča. Napr. položíme:

          1. pravú ruku na pravé ucho a ľavú ruku na ľavé koleno,

          2. pravú ruku na ústa a ľavú ruku na ľavé koleno,

          3. pravú ruku na ústa a ľavú ruku na hlavu,

          4. pravú ruku na pravé koleno a ľavú ruku na hlavu,

          5. pravú ruku na pravé rameno a ľavú ruku na hlavu,

          6. pravú ruku na pravé rameno a ľavú ruku na ústa,

          7. pravú ruku na pravé rameno a ľavú ruku na ľavé oko,

          8. pravú ruku na hlavu a ľavú ruku na ľavé oko,

          9. pravú ruku na hlavu a ľavú ruku na ústa,

          10. pravú ruku na pravé koleno a ľavú ruku na ústa a pod.

          Keď je dieťa v hre úspešné, roly si vzájomne vymeňte. Dieťa potom zadáva inštrukciu rodičovi a je pre neho vzorom vykonávania pohybu. Ak máte doma staršie školopovinné dieťa a chce sa hrať tiež, posaďte ho oproti vám a verte, že bude mať čo robiť, aby ho nepoplietol váš zrkadlový obraz (námet K. Guziová, 2005). 

          Hrou si dieťa rozvíja vnímanie vlastného tela a priestoru - porozumenie pojmov pravá, ľavá.

           

          Hra: "UROBME SI DOMINO"

          Potrebujete: 2ks výkres alebo tvrdší papier, farebné pastelky, nožnice

          Príprava: Papier rozstrihajte dieťaťu na rovnaké obdĺžniky, ktoré rozdelíte čiarou na polovicu, resp. dva rovnaké štvorce. Vymyslite si spolu 6 symbolov, ktoré budú tvoriť základ Domina - môže ísť o tradičné zoskupenie bodiek v počte 1 - 6, ako ich poznáte z hracej kocky, alebo rôzne usporiadanie rovinných geometrických tvarov (kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik), v prípade zručných výtvarníkov aj rôzne podoby obrázkov. Dohodnuté symboly kreslite rôzne spolu s dieťaťom na jednotlivé časti domina tak, že v každom štvorci bude jeden; to znamená, že na jedenej časti domina budú vždy dva obrázky (môžu byť rôzne alebo rovnaké). Čím viac častí hry vytvoríte, tým bude hra zaujímavejšia. 

          Postup hry: Časti domina rozdeľte medzi všetkých hráčov štýlom "jeden mne, jeden tebe, atď. a znovu dookola" (spôsob najprv ukážte dieťaťu, v ďalších kolách ho nechajte, nech rozdáva samo). Posledná časť domina ostane uložená na hracej ploche lícom hore. Dohodnite si vzájomne poradie, v akom budú hráči tvoriť z domina jeden súvislý pás. Hráč, ktorý je na rade, priloží k vytvorenému pásu v akomkoľvek smere jednu zo svojich častí vždy na koniec pásu. Podmienkou je, že obrázok, ktorý prikladá musí byť rovnaký ako ten, ktorým sa pás domina končí. Ak obrázok nenájde na jednej zo svojich častí, musí si koncové domino zobrať. Vyhráva hráč, ktorý ako prvý takto uloží do pásu všetky svoje časti.

          Hrou si dieťa rozvíja vizuálne vnímanie, orientáciu na ploche, trpezlivosť aj osobnostné vlastnosti ako je prejavenie radosti z výhry, ale aj schopnosť vyrovnať sa s prípadnou prehrou. 

           

          Hra: "POHĽAD Z  OKNA" 

          Potrebujete: 2 rolky z toaletného papiera, lepiacu pásku, výtvarný a dekoratívny materiál - fixky, trblietavé lepidlá, farebný papier a iné, výhľad z okna, papier na kreslenie, farebné pastelky

          Postup hry: Z dvoch valčekov z toaletného papiera, ich zlepením a vyzdobením podľa fantázie, urobte spolu ďalekohľad. Úlohou dieťaťa je pozerať sa ďalekohľadom z okna a čo najpestrejšie opisovať okolie a krajinu, ktorú ním vidí. Nabádajte ho, aby opisovalo všetko čo najpresnejšie (farbu, tvar, veľkosť, polohu s použitím predložiek v, na, pred, za, medzi, vľavo, vpravo, vedľa, hneď pred, hneď za, ...). Čím je dieťa staršie, tým samostatnejšie a obsahovo bohatšie rozprávanie očakávajte. Na základe opisu môže dieťa ďalej kresliť na papier všetko, čo ho pri pohľade zaujalo (foto z okna :)). Veďte ho k tomu, aby vzťahy medzi pozorovanými objektami zachytilo aj v kresbe. 

          Hrou si dieťa rozvíja vizuálne vnímanie, reč aj priestorovú orientáciu.

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou MPČĽ 35 Brezno
      • 0911 514 692, 0908 965 224
      • Májového povstania českého ľudu 35, 977 01 Brezno Slovakia
      • Konzultačné hodiny: Párny týždeň - 9:00 - 10:30 hod., nepárny týždeň - 12:00 - 13:30 hod. V prípade potreby podľa dohody so zákonnými zástupcami dieťaťa.
      • https://www.facebook.com/materskaskola.drobcek